Mindannyiunkkal előfordul, hogy egyszerre több mindent csinálunk, így nemes egyszerűséggel elfelejtkezhetünk arról, mibe is kezdtünk a konyhában, vagy elszámoljuk magunkat a fűszerezés közben. Íme, néhány praktika, amivel feljavíthatod az elrontott ételeket!
Túl sós levesek és mártások
Attól függően, hogy milyen alapanyagokból készítetted az ételt, különböző módszerekkel javíthatod fel. Ha a húslevesbe, gulyáslevesbe, a paradicsomlevesbe, vagy ragulevesekbe került a kelleténél több só, tisztíts meg egy egész krumplit, és dobd a levesbe, hogy magába szívja a sót. Ráadásul, ha még főznöd a levest, ezeknél az ételeknél nem is szükséges kivenned a krumplit, hiszen illik a levesek ízvilágához. Ha tejjel, tejföllel vagy tejszínnel készített ételt sóztál el, egyszerűen adagolj hozzá többet az adott tejtermékből. De ha így túl hígnak találod, a krumplit ebben az esetben is bevetheted: elég körülbelül 10 perc, és kiveheted a krumplit.
A krumpli mellett van, aki a szódabikarbónára esküszik, miszerint egy késhegynyi képes enyhíteni a sós ízt. A másik jolly joker az almaecet lehet, ami szintén ellensúlyozhatja az ételek sósságát, de óvatosan, kanalanként adagold, és közben kóstolj, nehogy túlzásba ess!
Zsírban tocsogó
Ha túl zsíros lett a leves, és nem kell sietned a tálalással, akkor a legegyszerűbb módja a zsírtalanításnak, ha lehűtöd, és merőkanállal leszeded a tetejéről a megszilárdult zsírréteget. Ha viszont a család korgó hassal várja, hogy az asztalra tedd, öntsd ketté a levest, és főzd fel vízzel, majd fűszerezd. Így nemcsak az aznapi adagot mentheted meg, hanem a másnapra is marad bőven, amit ugyanígy hígíts fel.
Ha a hús, vagy a sült krumpli lett túl zsíros, az egyik legegyszerűbb módja az olaj leitatásának az, ha papírtörlőt használsz. De a húsnál a köretet is felhasználhatod: tedd a húsokat rizsre, vagy tört krumplira, így nemcsak ellensúlyozhatják a húst, de ízesebbek is lesznek.
Odaégett rizs, hús és sütemény
Attól függően, hogy a sütőben, tepsiben, vagy egy lábasban égett oda az étel, különböző módszereket vethetsz be. Ha lábasban kozmált oda a rizs, akkor a még jó részt kanalazd át egy másik edénybe, de ne akard mindent megmenteni! Az odaégett részen hagyj legalább 2 ujjnyi vastagságú réteget, és dobd ki, mert jó eséllyel az is átvette a füstös ízt. A rizs azon részét, ami még menthető, öntsd fel vízzel, és fűszerezd.Ha a hús égett oda a tepsiben, akkor vágd le a szenes részt, majd tedd bele egy másik tepsibe, önts hozzá vizet, olajat, és adj hozzá vöröshagymát és süsd tovább.
A krémlevesed alja pirult le? Egy kevés mézzel vagy cukorral is ellensúlyozhatod az enyhe égett ízt, miután átkanalaztad egy másik lábasba.Hasüteményt sütsz, és a teteje már kezd erősen barnulni, de a közepe még nyers, a legjobb, ha alufóliával lefeded a sütemény felső részét: lazán tedd rá a fóliát, így csökkentheted a hőhatás mértékét.
Ezeket olvastad már?
Nagymama elfeledett süteményei, amiket gyerekkorunkban imádtunk
Gyerekkorunk nosztalgikus ízei között a ropogós csöröge fánk, a hájas tészta barack lekvárral és a birsalmasajt, biztos a dobogósok között kap helyet. Neked volt kedvenced?
Petrás GabriellaEzekkel az ételekkel fogták meg anno a lányok a házasodni...
Dédanyáink, nagyanyáink idejében nem voltak női újságok, amik azt taglalták volna, miként kell egy férfit megfogni. Helyette a lányok ételekkel csavarták el a legények fejét.
Petrás GabriellaTudod ki volt Stroganoff, Nachos vagy Carpaccio? – 5 híres...
Grófok, uralkodók és séfek, akiknek a világon naponta többször ejtjük ki a nevét rendelés közben. Ételek, amiket mindannyian ismerünk, de vajon honnan kapták a nevüket?
Petrás GabriellaHírességek furcsa étkezési szokásai - Így evett Marylin Monroe, Elvis...
Hollywoodi sztárok, korszakalkotó, történelmet író emberek, akiknek nemcsak a személyisége, hanem az étkezési szokásai is különlegesek voltak. Így ettek a hírességek!
Petrás Gabriella