Az ételhulladék óriási problémát jelent, így annak csökkentése a fenntartható jövő egyik fontos eleme. A BBC szakácsokat kért meg, hogy osszák meg tippjeiket, miként lehet megelőzni a maradék élelmiszerek kidobását. A recepteket, praktikákat pedig bárki nyugodtan alkalmazhatja a saját konyhájában, gasztronómiai tudástól függetlenül.
Fagyaszd a fűszereket a jégkockatartóban
Gyömbér, fokhagyma, citromfű, lime-levelek és chili – egyszerűen tedd őket jégkockatartóba vagy egy visszazárható zacskóba nagyjából teáskanálnyi mennyiségekre törve, és mehetnek be a fagyasztóba Jeremy Pang, a Ready Steady Cook szakácsának tanácsa nyomán.
Egy másik szakács, Shivi Ramoutar pedig a bogyós gyümölcsöket, citrusokat és fűszernövényeket is csak bedobja a jégkockatartóba, majd lefagyasztja, így mindig lesz belőlük kéznél, hogy a vízhez vagy koktélhoz adja.
Készíts alaplevet és levest maradék zöldségekből
Mentsd meg a gyökérzöldségek héját – répa, krumpli, fehérrépa – és a brokkoli vagy karfiol szárát, tedd egy visszazárható zacsiba, és mehetnek a fagyasztóba, hogy később alaplevet főzhess belőlük, tanácsolja Nadiya Hussain. Néhány hozzávaló segítségével gyorsan levest, curryt, rizottót készíthetsz belőlük.
Saláta és zöldség levéléből mártogatós és snack
A zöldségek levelét és szárát a Spring London étterem főszakácsa, Rose Ashby szerint egyszerűen vágd fel, és főzd lassan chilivel, fokhagymával és vajjal. (A rebarbara levelét nem lehet megenni, ezért ennek néz utána, mielőtt nekilátnál főzni.)
Ha karfiolt sütsz, akkor tedd hozzá a leveleket is, ugyanúgy megöntözve, megszórva olajjal és fűszerekkel, majd süsd 8-12 percig. A karfiol leveleit nyersen, sütve, olajban kisütve, főzve is eheted, de stir fry-hoz, curry-hez is hozzáadhatod.
Pestót is készíthetsz maradék salátalevelekből vagy más zöld levelekből. A Michelin-csillagos Merlin Labron-Johnson például medvehagymából készíti el minden évben.
Max La Mana, a More Plants Less Waste című könyv szerzője pasztát készít a zöldekből. Egy nagy tálban 30 másodpercre önts a levelekre forrásban lévő vizet, majd, amikor világos zöld színűek, akkor 1-2 percre tartsd hideg víz alá. Vedd ki őket a vízből. Tedd ezután a leveleket egy aprítóba, adj hozzá néhány fokhagymagerezdet és/vagy gyömbért, és turmixold össze egy lágy, zöld pürévé. Lehet, hogy egy kis vizet kell majd hozzáadnod, hogy sima legyen. Ezután jöhet a jól ismert jégkockatartó, és mehet a fagyasztóba, hogy bármikor elő tudd venni az ételek ízesítésére.
Add a maradék zöldségeket az ételeidhez
Akis Petretzikis, egy Ready Steady Cook szakács azt tanácsolja, hogy legyél rugalmas. Ha van valamilyen maradék ételed, azt próbáld meg kreatívan újrahasznosítani akár egy másik étel részeként. A maradék csirkét például aprítsd fel, és szórd a pizza tetejére. Sok maradék zöldséged van? Készíts belőlük lasagnét!
Persze Will Devlin, a The Small Holding in Kilndown étterem séfje hozzáteszi, a hulladék megelőzésének legjobb módja, ha „kevesebbet vásárolsz, és többet tervezel”. Például a két kilós répacsomag helyett vegyél csak néhány darab répát, ezzel a felesleges műanyagot is elkerülöd.
Hozd ki a legtöbbet a zöldségek és gyümölcsök héjából
Romy Gill azt mondja, nyugodtan hagyd ott az édesburgonyán a héját, csak alaposan mosd meg. A sima burgonyával, répával, fehérrépával és tökkel is ugyanez a helyzet. Ha mégis meghámozol valamit, akkor a héjcsíkokat egyszerűen süsd meg a sütőben ropogós ’chips-nek’.
A gyümölcsök héjáról se feledkezz meg! Az alma vagy körte héjából és közepéből készíts borecetet vagy almaecetet, ahogy Labron-Johnson is teszi. Mártásokhoz, szószokhoz remekül passzol.
Savanyíts
Bár Magyarország a kovászos uborka hazája, nem csak ezt a zöldséget lehet savanyítani. Akár céklát, kígyóuborkát, lila káposztát és vöröshagymát is. Sőt, olyan fermentált különlegességeket is készíthetsz, mint a kimchi!
Azt ugye nem is kell mondanunk, hogy a gyümölcsöket pedig befőzéssel tudod megmenteni.
És ha már minden veszve, és tényleg semmire sem tudod felhasználni a maradék zöldséget, gyümölcsöt, akkor igyekezz komposztálni, hogy ezáltal visszakerüljön a körforgásba az amúgy értékes alapanyag!
Még több trükk, hogy mindig finomat egyél: