’Tejet’ ma már szinte bármiből lehet készíteni, a klasszikus kókusz, zab és szója mellett a pisztáciától a makadámdióig szinte minden csonthéjas mag kiindulási alap lehet egy nagy bögre növényi ital elkészítéséhez. Emellett egyre több ’alternatív’ alternatív tej is felfutóban van, ilyen a quinoából, kenderből, szezámmagból vagy épp lenmagból készült tejhelyettesítő. Utóbbi különösen jó megoldás azoknak, akik allergiások a különböző diófélékre, azonban nem csak ezért ajánlott a fogyasztása. Hoztunk három okot, amiért érdemes kipróbálnod!
A növényi italok esetében fontos tudni, hogy mivel a fő összetevőjük a víz – különösen a bolti termékeknél - , így az egyes fajták tápanyagtartalma, illetve egészségre gyakorolt hatása is eltérő lehet. A lenmagtej azonban magának a lenmagnak köszönhetően rendelkezik előnyös élettani hatásokkal.
Önmagában a lenmagtej íze nem biztos, hogy elnyeri a tetszésed, ezért ha otthon készíted el, érdemes valamilyen módon édesíteni, ízesíteni azt.
Jó zsírok forrása
A lenmagtej egyik előnye, hogy többszörösen telítetlen zsírsavak találhatóak benne, ezáltal kiváló Omega-3-forrás.
Más növényi italokban nem lehet ilyen mértékben megtalálni ezeket a zsírsavakat – Omega-3 és Omega-6 -, amelyek a szív és az agy egészségét támogatják.
Állati eredetű termékek és csonthéjas magvak nélkül nehéz hozzájutni ezekhez a zsírsavakhoz, így a lenmagtej jó választás ilyenkor.
Rostot és fehérjét is tartalmaz
Bár fontos hozzátenni, hogy a lenmagtej jelentős része szintén víz, magában a lenmagban található rost és fehérje is, ezáltal pedig a belőle készült italban is, mégpedig poharanként 3 gramm. Ha nem is túl sokhoz, de mindkét tápanyaghoz hozzájuthatsz a fogyasztásával. Ha fontos szempont a fehérjetartalom, akkor a szójából készült ital a befutó 8 gramm fehérjetartalommal egy pohárban, viszont még mindig jobban teljesít a lenmag a chiamagból, pisztáciából, mandulából, banánból, rizsből vagy kókuszól készült italoknál, amelyek csak 2 gramm fehérjét tartalmaznak.
Lenmagos finomságok itt:
Fenntartható
Az egyik fontos szempont a növényi italok esetében, hogy sokkal fenntarthatóbb az előállításuk, mint a tehéntejé. A különböző növényi italok között azonban jelentős különbségek vannak az igényelt földterület és vízfelhasználás szempontjából, ráadásul a mandulatermesztés komolyan hozzájárul a méhpusztuláshoz az Egyesült Államokban. A lenmag azonban egy kimondottan környezetbarát magféle, általában kis mennyiségben termelik, és kevesebb vízre van hozzá szükség, mint a csonthéjas magvak esetében.
A pozitív élettani hatásokat hordozó ételekről itt olvashatsz: