Joghurt
Leírás
Joghurt – receptek, leírás, tippek
A joghurt egy sokoldalú savanyított tejtermék, amelyet évezredek óta fogyasztanak világszerte. Kiváló táplálkozási értékei miatt a kiegyensúlyozott étrend elengedhetetlen része. Legyen szó reggeliről, uzsonnáról vagy desszertről, a joghurt mindig remek választás!
A joghurt tehén- vagy juhtejből, baktériumkultúrával előállított savanyú tejkészítmény. A joghurt létrejötte a legenda szerint a Kaukázushoz köthető, ahol egy véletlen folytán különböző mikroorganizmusok kerültek egy köcsög tejbe, és mivel a hőmérséklet is megfelelő volt számukra, megsavanyították a tejet. A törökök „yogurut”-nak nevezték el az így létrejött készítményt. Mindez a 8. században történt, a 11. századtól pedig már a ma is használatos „yoghurt” elnevezéssel illették. A joghurt élő egészség: kalciumban, foszforban, káliumban, fehérjében és B-vitaminokban gazdag. Ajánlatos natúr joghurtot választani, amely hozzáadott cukrot nem tartalmaz. A konyhában széleskörűen használható: adhatjuk salátákhoz, levesekbe, húsokhoz és desszertekhez.
Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:
Mi az a joghurt?
A joghurt fermentált tejtermék, amelyet tejsavbaktériumok segítségével állítanak elő. Ezek az apró mikroorganizmusok a tejcukrot tejsavvá alakítják, ami a joghurt frissítő, enyhén savanykás ízét adja. A joghurt rengeteg formában elérhető, a sűrű görög joghurttól kezdve az ízesített változatokig. Natúr formában is népszerű, de szinte végtelen variációban felhasználható.
Hogyan vásároljuk?
A boltok polcain számtalan típusú joghurt közül választhatunk. Vásárláskor ellenőrizzük a címkén a hozzáadottcukor-tartalmat, ha egészségesebb alternatívát keresünk. A görög joghurt krémesebb, fehérjében gazdagabb, míg a hagyományos joghurt könnyebb, és kevésbé zsíros. Ha frissességre vágyunk, mindig válasszunk rövid szavatossági idővel rendelkező termékeket.
Mire jó a joghurt?
A joghurt kiváló kalcium- és fehérjeforrás, amely segíti a csontok és az izmok egészségének fenntartását. A benne lévő probiotikumok támogatják az emésztést és a bélflóra egyensúlyát. Sokoldalúsága miatt felhasználható salátaöntetekben, levesekben vagy süteményekben. Gyümölcsökkel és mézzel keverve egyszerű, de tápláló desszert készíthető belőle. A joghurtot mindig hűtőszekrényben tároljuk, hogy megőrizzük frissességét. Felbontás után érdemes 2-3 napon belül elfogyasztani, de zárt csomagolásban a szavatossági idő végéig eltartható.
Mi készülhet joghurtból?
A joghurt az egyik legsokoldalúbb alapanyag: készíthetünk belőle gyümölcsturmixot, tzatzikit, vagy akár joghurtos mártogatóst zöldségekhez. A sütés nélküli joghurttorta friss gyümölcsökkel és kekszalappal könnyed nyári desszert, de bármikor összeállítható, gyors bögrés-joghurtos sütihez is remek, ahogyan a bonyolultabb színes piskótás süteményekhez is. Különleges újévi görög sütemény alapja, de önmagában, hűsítő, török italként is ismerik. Hideg levesekhez is adható, például az uborkás-joghurtos leveshez, amely igazi hűsítő finomság. Nyáron pedig egy fantasztikus joghurtos lángost is készíthetünk. A főételek közül minden rakott ételhez ajánljuk, nagy közönségkedvenc például a rakott zöldbab, de a rántott cukkinihoz is mennyei mártogatós. Saláták közüll a színes cobbsalátát javasoljuk!
Még több joghurtos receptért görgess lejjebb!
Mikor vegyem
Bármikor, szinte minden boltban, de egyes piacokon akár házilag is megvásárolhatjuk.
hogyan tároljam
A joghurtot mindig hűtőszekrényben tároljuk.
100g Joghurt
fehérjetartalom
3.47 g
zsírtartalom
13003.081 g
szénhidráttartalom
4.66 g
víztartalom
87.9 g
Top ásványi anyagok
Kalcium
121 mg
Foszfor
95 mg
Nátrium
46 mg
Magnézium
12 mg
Top vitaminok
B6 vitamin
0.032 g
Kolin
15.2 mg
C vitamin
0.5 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.389 mg
Tápanyagtartalom / 100 gramm
fehérje
3.47 g
Zsír
telített zsírsav
2.096 g
egyszeresen telített zsírsav
0.893 g
többszörösen telített zsírsav
0.092 g
koleszterin
13 g
ásványi anyagok
Kalcium
121 mg
Vas
0.05 mg
Magnézium
12 mg
Foszfor
95 mg
Nátrium
46 mg
Cink
0.59 mg
Réz
0.009 mg
Mangán
0.004 mg
Szelén
2.2 µg
szénhidrát
cukor
4.66 g
víz
87.9 g
vitaminok
Tiamin - B1 vitamin
0.029 mg
Riboflavin - B2 vitamin
0.142 mg
Niacin - B3 vitamin
0.075 mg
Pantoténsav - B5 vitamin
0.389 mg
Folát
7 µg
Kolin
15.2 mg
Retinol
27 µg
Béta-karotin
5 µg
E vitamin
0.06 mg
D vitamin
2 µg
K vitamin
0.2 µg
B12 vitamin
0.37 µg
A vitamin
27 µg
C vitamin
0.5 mg
B6 vitamin
0.032 g