Alma

Alma

Leírás

Alma – receptek, leírás, tippek

Az alma az egész világon ismert, és az egyik legnépszerűbb gyümölcs, amely jó alkalmazkodóképessége révén szinte minden égöv alatt megterem. Az almát már a rómaiak is fogyasztották, a mai választékbővülés azonban a XX. században alakult ki keresztezéssel és nemesítéssel: ma több mint 7000 fajtája létezik.

Az alma két fő kategóriába sorolható fajtája szerint: vannak a nyers fogyasztásra alkalmasak, és kimondottan a főzéshez használtak. Magyarországon a leggyakoribbak: Jonatán, Jonagold, Starking, Golden, Idared, Gala, Granny Smith. Az alma emellett egy igazi tápanyag- és rostforrás, nem véletlenül kaptunk sokan gyerekkorunkban reszelt almát - nagy szerepe van a szervezet regenerálódásában.

Most pedig következzenek a vásárlási, tárolási és elkészítési tippek:

Mi az az alma?

Az alma a rózsafélék családjába tartozó gyümölcs, melynek rokona a körte és a birs. A nyári almafajták júliusban kerülnek piacra. Iskolakezdéskor pedig rengeteg féle alma közül válogathatunk – mind színben és ízben. Az almák családjába 55 fajta alma tartozik, a legnagyobb almatermesztő ország pedig Kína. 2022-ben a világ almakitermelésének 49,4 százalékát Kína adta, Magyarország ebben a listában 34. volt 350 ezer tonnával. Az alma gyümölcshúsát viaszos héj öleli körbe, ami lehet édes és savanykásabb is.

Hogyan vásároljuk?

Az alma szezonja hazánkban júliustól egészen október végéig tart, de egész évben megtalálható a boltok polcain, a piacon és a zöldségesnél. Mielőtt a szatyrunkban landolna, alaposan vegyük szemügyre, hogy ne sérült, kukacos vagy puha almát válasszunk. Egy pár napig eláll a konyhában is mosatlanul, de hosszabb időre érdemes hűvös helyet keresni neki. Főzve, párolva, sütve és kompótként is felhasználhatjuk.

Mire jó az alma?

Az alma az egyik leghétköznapibb gyümölcsünk, így néha bele sem gondolunk, mennyire értékes. Ásványi anyagai közül kiemelkedő a kálium, kálcium, foszfor és a vas, de megtaláljuk benne az A-vitamint, többféle B-vitamint és a C-vitamint is. Sokféle antioxidánssal büszkélkedhet, amik leginkább a héjában vagy közvetlen a héja alatt helyezkednek el, ezért érdemes bio almát vásárolnia annak, aki megteheti. Antioxidánsai védik az erek falát, csökkentik az asztma kockázatát, segítik a zsírok lebontását és a tüdő működését. Magas rosttartalma a koleszterinszintet tartja kordában, és még a szívet is védi. A tüdő-, a vastagbél- és a mellrák kockázatát is csökkenti, legalábbis előzetes kísérletek ezt mutatták ki.

Az almaecet gyulladáscsökkentő hatású, és védelmet nyújt az ízületeknek. Az alma leve antibiotikus hatású, régen a sebeket fertőtlenítették vele. Sütve, főzve és kompótként is elkésízthetjük ezt az igen sokoldalú gyümölcsöt. Az alma 100 grammja körülbelül 52 kcal-t tartalmaz, viszonylag magas a cukortartalma, ezért cukorbetegeknek mindenképp javasolt konzultálniuk kezelőorvoukkal almafogyasztás ügyben.

Mi készülhet az almából?

Az almából készülhet vaníliás duplaalma-leves és citrusos-almás sütőtökkrémleves is. A sütemények terén is jól működik az alma, úgy mint a vegán almás-körtés crumle-ban karamellszósszal, almavajas tekercs, almás pite pop tart. Reggelire jólesik az év minden időszakában egy őszi, almás zabkása. Ha vendégeket vársz, akkor a láthatalan almatorta osztatlan sikert fog aratni, egy rácsos almás pitéről már nem is beszélve. Az almás-kéksajtos kukoricasaláta ugyancsak nagyon jó vendégváró, amiért a gyerekek is rajongani fognak. Ha pedig ünnepi ebéd kell, akkor a kacsamáj pirítóson és párolt almán tálalva lesz a befutó. A legegyszerűbb, ha bedobod a sütőbe, és zabos-diós alma készül vaníliasodóval.

Még több almás receptért görgess lejjebb!

Mikor vegyem

Az év minden szakaszában kapható valamely fajta, de mivel Magyarországon szezonja júliustól októberig tart, ekkor a legzamatosabb.

hogyan tároljam

Hűtőben, hűvös, sötét kamrában hetekig, szobahőmérsékleten kb. 1 hétig marad friss, ropogós..

100g Alma

fehérjetartalom

0.26 g

zsírtartalom

0.086 g

szénhidráttartalom

13.81 g

víztartalom

85.56 g

gramm alma?

Top ásványi anyagok

Foszfor

11 mg

Kalcium

6 mg

Magnézium

5 mg

Nátrium

1 mg

Top vitaminok

B6 vitamin

0.041 g

C vitamin

4.6 mg

Kolin

3.4 mg

E vitamin

0.18 mg


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0.26 g

Zsír

telített zsírsav

0.028 g

egyszeresen telített zsírsav

0.007 g

többszörösen telített zsírsav

0.051 g

ásványi anyagok

Kalcium

6 mg

Vas

0.12 mg

Magnézium

5 mg

Foszfor

11 mg

Nátrium

1 mg

Cink

0.04 mg

Réz

0.027 mg

Mangán

0.035 mg

szénhidrát

rost

2.4 g

cukor

10.39 g

víz

85.56 g

vitaminok

Tiamin - B1 vitamin

0.017 mg

Riboflavin - B2 vitamin

0.026 mg

Niacin - B3 vitamin

0.091 mg

Pantoténsav - B5 vitamin

0.061 mg

Folát

3 µg

Kolin

3.4 mg

Béta-karotin

27 µg

Béta-kriptoxantin

11 µg

Lutein+zeaxantin

29 µg

E vitamin

0.18 mg

K vitamin

2.2 µg

A vitamin

3 µg

C vitamin

4.6 mg

B6 vitamin

0.041 g

3308 találat

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...