Sokunk tapasztalata az, hogy amint egy kicsit is elkezdjük érezni az alkohol hatását, megered a nyelvünk. Csevegünk, nyitottabbak, közvetlenebbek vagyunk, az esetlegesen meglévő szorongásunk oldódik - nem hiába olyan könnyű rászokni arra, hogy rendszeresen fogyasszunk ebből az italból. Az, hogy oldódik a szorongásunk, arra is hatással van, hogy ha abba a stresszes helyzetbe kerülünk, hogy idegen nyelven kell megszólalnunk, egy-két pohár bor után sokkal könnyedebben és gördülékenyebben tudunk beszélni.
A dolog azonban ennél bonyolultabb. Ha jobban belegondolunk, noha az alkohol csökkenti a szorongást, ezzel együtt, ha nagyobb mennyiséget fogyasztunk belőle, a kognitív képességeinket, memóriánkat rontja, és a mozgásunk is ügyetlenebbé válik, ráadásul túlzottan magabiztosak leszünk tőle. Kérdés tehát, hogy valóban ügyesebben fogunk-e beszélni egy idegen nyelven akkor, ha iszunk. Úgy tűnik, azon múlik a teljesítményjavulás, hogy a semminél többet, de ne túl sokat igyunk.
Brit és holland tudósok utánajártak a kérdésnek, és kiderült, valóban gördülékenyebben beszélnek egy idegen nyelven azok, akik megittak egy kevéske alkoholt.
AJournal of Psychopharmacology című szaklapban publikált tanulmányban ismertetett kutatásban 50 német anyanyelvű kísérleti alanyt vizsgáltak meg a Maastricht University hallgatói közül. Minden résztvevő iszik néha alkoholt, és mivel holland nyelvű órákat hallgatnak, mind letettek már egy holland nyelvvizsgát.
A kísérleti alanyokat arra kérték, beszélgessenek két percen keresztül kötetlenül valakivel hollandul. A csapat egyik felének a beszélgetés előtt vizet adtak, a másik felének viszont alkoholt. Az alkohol mennyiségét gondosan kiszámolták, mindenki a testsúlyával arányos, kis mennyiségű italt kapott.
A beszélgetést felvették, majd két holland anyanyelvű ember meghallgatta az anyagot, és pontozta a résztvevők teljesítményét - ők nem tudták, ki ivott alkoholt, és ki nem.
A kísérleti alanyokat szintén arra kérték, pontozzák a saját teljesítményüket.
Érdekes módon a kísérleti alanyok saját magukat nem ítélték meg magabiztosabban, ha alkoholt fogyasztottak. Ezzel együtt a holland anyanyelvű pontozók úgy ítélték meg, valóban jobban beszéltek azok, akik ittak alkoholt.
Elsősorban a kiejtésen javított a mérsékelt alkoholfogyasztás. A nyelvhelyességi kérdésekben nem volt különbség azok között, akik szeszt és azok között, akik vizet ittak.
A kutatók kiemelik, hogy ez a pozitív hatás csak mérsékelt alkoholfogyasztás esetén érzékelhető. Aki sokat iszik, annak romlani fog a teljesítménye. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy mivel a kísérleti alanyok tudták, hogy alkoholt vagy vizet isznak, kérdéses, hogy a szesz biológiai vagy pszichológiai hatásai érvényesültek-e esetükben. A kutatók úgy vélik, a kísérletet érdemes lenne elvégezni úgy is, hogy az alanyok esetében ez a placebóhatás ne érvényesülhessen. Azt is ajánlják, hogy ismételjék meg a kísérletet más anyanyelvű emberekkel is. Úgy tűnik azonban, az eredmények nem nyelvspecifikusak, mert egy 1972-es amerikai kísérlet bebizonyította, hogy az angol anyanyelvűek kevés alkohol hatása alatt jobban beszélnek thaiul.
via TIMES