Tévedés tévedés hátán - ezt gondolják a külföldiek a magyar ételekről

Külföldi gasztromagazinokban sokszor találkozhatunk olyan cikkekkel, amelyek a jellegzetes magyar fogásokkal foglalkoznak. Nem egyben közülük sok a tévedés. 

Gasztroújságíróként számos idegen nyelven írt cikkel találkozunk az interneten, amelyek a magyar specialitásokat próbálják megismertetni a külföldi közönséggel. Némelyik ilyen cikk kifejezetten jól sikerült. A Smithsonian oldalán Rachel Laudan, egy gasztronómiával foglalkozó történész írt egy érdekes és informatív anyagot arról, hogyan vált a gulyás pásztorételből hazafias szimbólummá a 19. század közepén. A legtöbb szöveg azonban nem ilyen alapos és pontos. Összegyűjtöttük nektek külföldi újságírókollégáink legnagyobb bakijait.

1. Túró Rudi mint ősmagyar fogás

Az Atlas Obscura gasztromagazinján számos érdekes cikket olvashatunk a világ legizgalmasabb ételkülönlegességeiről. Kedvtelve szemezgettem a legizgalmasabb fogások között, de hamar elvesztettem a bizalmamat az oldal szakértelmében, amikor találkoztam egy cikkel, ami a magyar Túró Rudit mutatja be a nemzetközi olvasótábornak. A szerző szerint ez az édesség a magyar gazdasszonyok agyszüleménye volt, akik a saját konyháikban készítettek túróból csokival bevont rudacskákat. Ez egy orbitális tévedés. Mandeville Róbert, az Erzsébetvárosi Tejüzem művezetője fejlesztette ki a Túró Rudit, de a csokival bevont túródesszert ötletét az 1954-ben a Szovjetúnióba látogató tejipari szakemberek lesték el. A szovjet élelmiszermérnökök már a harmincas években rájöttek a tutira: az édes túró és a csokoládé igen jó párost alkotnak. Az ízHUSZÁR egy teljes cikket szentelt a témának.

2. Az egészséges főzelék

A főzelék kétségtelenül a magyar konyha egyik fontos különlegessége, nem véletlenül szerepel a The Culture Trip összeállításában is. A szerző sok helytálló dolog mellett azt hangsúlyozza, hogy a főzelékek nagyon egészségesek. Ezzel az állítással azért lehet vitatkozni. Bodon Judit, a Nosalty dietetikusa cikkében kiemelte, hogy a főzelék valóban fontos rostforrás lehet, de az étel kalóriatartalmát nagyban megemeli a rántás vagy a habarás. A szakember azt tanácsolja, hogy inkább saját anyagával sűrítsük a főzelékünket, vagy tekintsünk el teljesen attól, hogy sűrűbbé próbáljuk tenni az ételünket. Azt már csak félve teszem hozzá, hogy az angol cikk szerzője szerint a főzelékeket csak habarással készítik, a sokkal elterjedtebb rántásos megoldást nem írta le.

3. Halászlé kagylóval

A fentebb említett Culture Trip cikkben van még egy meglehetősen szembeötlő tévedés. A halászlé ismertetésekor az étel leírása mellett látható kép egy világos, tengeri kagylóval és tintahallal dúsított levest ábrázol. Reméljük, a hazánkba látogató turisták nem ezt a levest fogják keresni az éttermekben. A fogás jellegzetességeinek a leírásakor is meglehetősen pontatlan volt a szerző, mert a bajai halászlé ismertetésekor kifeledte a leves egyik legfontosabb összetevőjét: a gyufatésztát.

4. Kalifornia paprika tepsiben sütve: töltött paprika

Következő versenyzőnk a BuzzFeed Food. Az oldalon található összeállítás kissé hiányosan, de alapvetően helyesen ismerteti sokunk egyik kedvenc magyar klasszikusát, a töltött paprikát. A probléma ismét elsősorban az ételt illusztráló képpel van, amin színes kaliforniai paprikák láthatóak csinosan felsorakoztatva egy tepsiben, és valami rizses keverékkel megtöltve. Ismét csak remélni tudjuk, azok a külföldiek, akik a képek alapján kedvet kapnak a fogáshoz, nem fognak csalódni, ha szembesülnek egy igazi, hús-vér, paradicsomszószban úszó töltött paprikával.

5. Dobos torta csokis piskótával

Igazi nemzeti kincsünk a vékony piskótalapokkal, és a maga korában úttörőnek számító lágy, csokis vajkrémmel töltött dobostorta, amit hiába fed egy tükörfényes "karamelldob", nevét nem erről kapta. A sütemény Dobos C. József cukrászmester találmánya volt. 1885-ben, a budapesti világkiállításon a Monarchia elitje teljesen beleszeretett a sütibe - volt, hogy jég közé rakva szállították egészen Bécsig. A Flavorverse cikkéből tájékozódók azonban meglehetősen nagy bajba kerülhetnek, ha találkoznak egy igazi dobostortával. A magazin szerint ugyanis a torta csokis piskótával készül, ráadásul a mellékelt képen egy olyan csokitorta látható, aminek nincs is karamell a tetején, noha a szövegben írnak erről.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Húsz év után tulajdonost vált a kultikus Centrál Kávéház

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...