Lupa Beach VS Római-part, vajon melyik helyen adnak jobb kaját? - VIDEÓ!

Arcolvasztó melegben senki nem szeret a munkahelyén ücsörögni. Mi most megmutatjuk, milyen vízpartokhoz érdemes menekülni, ha jót akarsz hűsölni meg enni a kánikulában.

Bár ez a nyár olyan volt, mint egy hisztis szerető, viharos és szeszélyesen esős, augusztusra végre magára talált, és 35 fokon tombolva bevette a fővárost. Úgy döntöttünk, körülnézünk, mely vízparti helyeken érdemes lehűteni a testünket meg az agyvizünket...

...bevágódtunk tehát az autóba, és elrobogtunk a Római-partra meg a Lupa-strandra, hogy elbújjunk az égető napsugarak elől. Azt is lecsekkoltuk, mit kapsz ezeken a helyeken enni:

Nap Bácsi

Történelemlecke: a Római-part Óbuda Duna felőli részének északi fele, és kb. 10 km hosszú. Az 1800-as években a budai vízi élet felkapott központja volt, és fürdésre abszolút alkalmas hely.

Manapság egy tökéletesen nyugis, szerethető környezet, ahol kis fapadokon nézheted az előtted csobogó Dunát, miközben halk zene szól a háttérben. Ételek terén a Nap bácsi leginkább a streetfoodvonalat képviseli, noha nem sok vízparti tákolmányban kaphatsz szürkemarhaburgert vagányan, tortillában átsütve. Külön élményt nyújtott, hogy nem pecsétes pólós ordibáló konyhásfiúk vágták hozzánk a kritikán aluli ételkölteményeket, hanem csinos papírtányérokon, rendezetten érkezett az ötletes burger és a csevap is (1500 Ft), friss salátával körítve.

A Római-part és Nap bácsi mindenképpen kötelező úticél májustól szeptember végéig, ha egy izgalmas könyv mellett, jéghideg mangós limonádét szürcsölgetve (790 Ft/5dl) akarod kivárni, hogy kicsit enyhüljön a meleg.

Lupa Beach

Földrajzlecke: Békásmegyertől nem egészen 3 kilométerre található a Lupa-tó, ami a Dunában található közeli Lupa-szigetről kapta a nevét. Két éve Gerendai Károly gondos kezei által, Magyarország tengerpartjaként született újjá az egykori bányató.

Baldachinos ágyakon magukat szinte vörösre pirító, vastag ezüstláncos vagányok között nagycsaládosok élvezik a nyár utolsó pár hetét. Bár a vendégsereg összetételével voltak fenntartásaink, de az ételek minőségére nem lehetett panaszunk. A strandon összesen 23 vendéglátóegység szolgálja a látogatókat, és a mezei lángostól a garnélanyársig minden elérhető. A Premium Beach gasztrosétányán az első utunk a a Costeshez vezetett, aminek Costes Beach Clubnevet viselő kirendeltségében ettünk egy irtó nagyot. Szaftos Beach Burger (2999 Ft) kis csemegeuborkával megbolondítva, Shrimp & Chips (3490 Ft), mely abban tér el unalmas angol partnerétől, hogy hal helyett apró rákokat kapunk sörbundában sütve, mentás zöldborsó-mártogatóssal és tökéletesen készült sült édeskrumplival. Esküszöm, ha minden strandon ez lenne a bevett kaja, a legnagyobb hóban, fagyban is ott időznék.

A Costes Beach Club gyerekeknek szánt csirkenugettse is tündökölt, Tamásunk legnagyobb örömére. Nem dínó alakú húspépfalatokat adtak bő olajban kisütve, hanem szaftos, omlós, pankómorzsába hempergetett csirkemelldarabokkal vettek le minket a lábunkról.

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

Így főzünk mi, huszonévesek - avagy konyhai tragédiák és zsákutcák

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...