Egy hibátlan, csomómentes rántást elkészíteni magában sem egyszerű, hát még megfogalmazni egy mondatban, hogy pontosan mi is az - vagy mire való. Az olyan különleges eljárásokat, mint a flambírozás és a legírozás, ne is említsük!
Egy napsütötte őszi délutánon, kimentünk a Duna-partra és a járókelőket különböző konyhai kifejezésekkel és eljárásokkal bombáztuk.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire ismeritek gasztronómiához kapcsolódó fogalmakat, szakkifejezéseket, technikákat. Olyanokat, amiket többnyire hallottunk már, mégsem vagyunk biztosak a pontos jelentésükben. Mutatjuk, mire gondolunk:
Ha nem voltak egyértelműek a látottak és hallottak, tisztázzuk újra a kérdezett fogalmak definícióit!
Flambírozás
Ez egy nagyon látványos technika, főleg húsfélék és desszertek kapcsán alkalmazzák, de előfordul, hogy gyümölcsöket és köreteket is flambíroznak. Az eljárás lényege, hogy az ételre magas alkoholtartalmú italt locsolnak (pl.: konyakot), amit a vendég asztalánál meggyújtanak. A flambírozás során gyakran használnak úgynevezett gurulós flambír kocsit, amelybe a beépített borszeszláng segítségével végzik el az utóízesítés műveletét.
Általában az italok jégbe hűtését jelenti. Szűkebb értelemben a pezsgő intenzív hűtését foglalja magában. Frappírozás során a pezsgős palackot sózott jéggel töltött hűtővederbe állítjuk, majd az üveg nyakát két tenyerünk közé fogjuk, ezután többször jobbra-balra forgatjuk a hűtővederben, amíg a hűtővödör külső része be nem deresedik, ugyanis ekkor a pezsgő hőmérséklete is megfelelő lesz.
A konyhatechnológia eljárás, amikor a krémleveseket tojássárgája és tejszín segítségével sűrítjük be.
Az étel tetszőleges tálalása, dekorálása, díszítése.
Garnírozás
A boroknak a palackokból történő speciális kancsókba, úgynevezett dekantáló edényekbe áttöltését jelenti.
Habarás
Dekantálás
Legírozás
Frappírozás
Tejhez, tejfölhöz vagy tejszínhez lisztet adunk és csomómentesre keverjük. A forró leves vagy főzelék levéből apránként adagolva, folyamatos keverés mellett kétszeresére egészítjük ki habarásunkat, majd visszaöntjük a levesbe, főzelékbe, ezzel sűrítjük.
Rántás
Valamilyen zsiradékot megforrósítunk és lisztet adunk hozzá, majd folyamatosan keverve eldolgozzuk. A felhasználás szerint világosra, vagy sötétebbre pirítjuk, majd hideg lével feleresztjük: vízzel, tejjel, húslével, húslevessel, zöldség főzőlevével stb.
Üvegesre pirítás
A hagymát szokták üvegesre pirítani, ami annyit tesz, hogy addig hagyják a tűzön, míg átlátszó nem lesz.
Zsemletányér
Kisebb méretű tányér, melyet a teríték bal oldalára helyeznek, hogy a vendég kenyeret vagy más péksüteményt ráhelyezhessen.