Úgy tűnik, mindenhol szeretik a bundázott (csúnyább szóval: rántott), bő olajban sült ételeket. Japánban, ezen belül is az osakai Minoh városában viszont nem mást, mint a juharfalevelet tempurálják, azaz bundázzák - külön érdekesség, hogy ez a hagyomány egészen az 1300-as évekig nyúlik vissza, és elvileg csak erre a városra jellemző.
A különleges finomságot Setsuko Hisakuni mutatja be nekünk, aki 50 éve készít tempurált juharfalevelet. Elmeséli, hogy csakis a sárga levelet gyűjtik az erdőben, a bordót nem, mert a sárgának finomabb az erezettsége.
Mi is az a tempura?
Jeges vízből, lisztből és tojásból álló, nagyon laza, levegős, sörtésztaszerű, ropogós panírfajta, főleg a japán konyhában ismert. Sosem tocsog az olajban.
Miután összegyűjtötték a földre hullott faleveleket, egy évig (!) sóban tárolják őket. Azután levágják a szárakat, lerázzák a felesleges sót, beleforgatják a cukorral épphogy csak megédesített tempurába, majd olajban kisütik.
NÉZZÉTEK A VIDEÓT:
Csakis tökéletes állapotú leveleket használnak, mindent kézzel, egyenként válogatnak - ez, bár sok időbe telik, megéri. Setsuko boltja 80 éve áll az emberek szolgálatában, és minden odalátogató elégedetten távozik. Nem csodáljuk.