3 + 1 ok, amiért imádni fogod a Chef’s Table új évadát

Idén ősszel ötödik évadával tért vissza a Netflix saját gyártású kultikus dokumentumfilm-sorozata, a Chef’s Table.  Elmondjuk, mi miért imádjuk!      

A idén ősszel az ötödik évadával jelentkező Chef’s Table változtatott a gasztronómiai tárgyú tévés tartalmak eddig jól bevált receptjén. Míg korábban az egyórás gasztronómiai filmek egyet jelentettek a főzőműsorokkal vagy a világutazó, egzotikus helyekre látogató séfekkel, addig a Chef’s Table művészi szintre emelte a műfajt. Ebben a sorozatban nincsenek receptek, drámai képsorok, vannak helyette gyönyörűen filmezett képkockák, és a világ leghíresebb séfjei, akik legintimebb vívódásaikba avatják be a nézőt.

Az eddigi évadok során olyan nevek ültek kamerák elé, mint Massimo Bottura, Ana Ros vagy Alex Atala.

A színvonal eleve magas volt, és nem sok sorozatról mondható el, hogy az ötödik évadában is képes újat mutatni, sőt megújulni. A Chef’s Table esetében azonban éppen ez történt: az ötödik évadban újult erőre kapott, és az alkotók az eddigieknél is aktuálisabb témaválasztásokkal rukkoltak elő. Lássuk, miért fogod imádni ezt az évadot!

1. Aktuálisabb, mint valaha

Az illegális bevándorlók helyzete, a Trump-adminisztráció zéró toleranciája az idei év egyik legmegosztóbb témája. A Chef’s Table az állásfoglalást a nézőre bízza, mindenesetre az évad legjobb (és egyben első) részében rögtön beletenyerel a kérdéskörbe.

Cristina Martínez mexikói bevándorló, aki hivatalos papírok nélkül, amerikai férjével együtt süti a barbacoát, az órákon át föld alatt gőzölt bárányhúsból készült mexikói specialitást.

Cristina Martínez

Az epizódban nagy hangsúlyt kap Cristina első, őt bántalmazó férje, a menekülés a sivatagon keresztül, és Cristina lánya is, akit tíz éve csak Facetime-on keresztül lát. A asszony zöldkártyakérelemét ráadásul az amerikai férje ellenére már kétszer elutasítottak. Az epizód ennek ellenére nem süllyed szomorúságba, inkább egyfajta keserédes hangulat jellemzi - és persze rengeteg, isteni mexikói taco is szerepel azért benne.

2. Elérhetőbb, mint valaha

A sorozat idén kilépett a Michelin-csillagok világából, és földi halandó számára is elérhető séfek éttermét is bemutatja. Martínez már említett éttermei, a South Philly Barbacoa és az El Compadre mellett az isztambuli Çiya Kebap és Çiya Sofrası séfje, Musa Dağdeviren az évad másik fénypontja.

A pékként induló Dağdeviren missziója, hogy a sokszínű török konyha hagyományait tovább örökítse.

Musa Dağdeviren

Régi receptek után kutatva járja az országot, kecskepásztorokkal együtt bejárja a török hegyeket, és okítja a fiatal séfeket, akik Törökországban is többnyire a francia konyhaművészetet gyakorolják. Az epizód egy igazi kulináris utazás a török gasztronómiába, a kebapon innen és túl.

3. Tele van inspiráló nőkkel

Az évek során a Chef’s Table-lel szemben megfogalmazott egyik legfontosabb kritika éppen az volt, hogy 98%-ban férfi séfeket vonultatott fel. Az alkotók ebben az évadban a két férfi és két női séffel észrevehetően elindultak egy másik irányba.

A harmadik epizódban a thai Bo.Lan női séfje, Bo Songvisava mesél az igazi thai konyháról, és arról, hogy csak a turisták kedvéért nem fogja kevésbé fűszeressé tenni az ételeit.

Bo Songvisava és férje, Dylan Jones

Bo epizódja erős párhuzamban áll a török Dagdevirenével, hozzá hasonlóan ő is a hagyományok továbbörökítését tekinti első számú céljának, és a mindennemű konyhaművészet legfontosabb mondata is az ő szájából hangzik el:

"Szakács vagyok, nem szuperhős. Nekem is jó hozzávalók kellenek. Ha ezek nincsenek meg az elejétől, nem tudok finomat főzni - ez különösen igaz a thai konyhára, ahol minden komponensnek passzolnia kell egymáshoz."

+ 1 vizuálisan is gyönyörűbb, mint valaha

Híres testvér árnyékában nem egyszerű létezni, hát még akkor, ha ugyanazon a területen jeleskedik, ahol mi magunk éppen próbáljuk megvetni a lábunkat. A spanyol konyha nagyágyúja, Albert Adriá évekig bátyja, a séflegenda Ferran árnyékában élt. Cukrászként kezdte Ferran Michelin-csillagos éttermében, az El Bulliban, ám hamarosan egyre többet kísérletezett a desszerteken kívül is.

Albert Adriá

Az El Bulli harmadik Michelin-csillagának megszerzésében már szerves része volt, a média azonban még mindig csak az idősebb Atalával foglalkozott.

Huszonhárom év után hagyta ott az El Bullit és lépett a saját útjára, ahol némi útkeresés után mint experimentális tapas-séf futott be. Az évad vizuálisan legszebb része, és tökéletes lezárása az övé.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

„A jófajta semmi a legnagyobb érték” - Fónagy Dóra belsőépítész mesél a Stand étteremben végzett munkájáról

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...