Az ötven az új húsz – legalább is, ha az anyagcserét illeti, egy friss kutatás szerint biztosan. A Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány ugyanis azt mondja, hogy tévhit a régóta létező elmélet, miszerint a nők anyagcseréje a 30-as éveikben lassulni kezd.
A szakértők az energiafelhasználást vizsgálták meg minden életkorban, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy mennyi kalóriát éget el a testünk azzal, ha csak úgy vagyunk, nem mozgunk, nem sportolunk. A 80 biológusból álló nemzetközi kutatócsoport 6500 ember 40 évnyi adatait nézte át, akiknek az életkoruk 8 naptól egészen 95 évig terjedt. Az energiafelhasználást úgy mérték meg, hogy megnézték, mennyi szén-dioxidot bocsát ki az alanyok teste.
Ha azt hinnéd, hogy a húszas éveid végétől elkezd csökkenni az alapanyagcseréd, akkor óriásit tévedsz:
a szakértők azt találták, hogy a húszas évektől nagyjából a hatvanas évek elejéig ugyanolyan mértékű marad az anyagcsere. A kutatók feltételezték, hogy a menopauza beleszól majd a változásokba, de ez sem történt meg: a változókori hormonális változások sem befolyásolták érdemben azt, hogy mennyi kalóriát égetünk.
A kutatás más érdekességeket is talált: a leggyorsabb anyagcseréjük a babáknak van, egészen egy éves korukig 50 százalékkal gyorsabb, mint a felnőtteké. Ezután lassan felnőttkorira lassul, a változás pedig nagyjából 20 évesen áll meg. 20-60 évig körülbelül ugyanolyan marad az anyagcserénk, még terhesség közben is. Még idős korban sem annyira vészes azonban a lassulás: mindössze nagyjából 20 százalékkal lesz kevésbé hatékony a szervezetünk ezen rendszere.
Érdekes eredmény volt még az is, hogy a nők és a férfiak anyagcseréjében nincs számottevő különbség, tehát egy újabb elmélet megdőlt: nem igaz, hogy a férfiak több kalóriát égetnek, mint a nők.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: