Ezért ne itasd soha cukros vízzel a fáradt méheket

A méhészek okkal kérik mindenkitől, aki fáradt méheken akar segíteni, cukros víz helyett csak tiszta vízzel itassa meg a gyengének tűnő állatokat.

Sok internetes fórumon lehet arról olvasni, hogy a tavaszi hűvös időben talált fáradt méheket cukros vízzel kell megitatni, a Sokszínű vidék oldalán megjelent írás szerint azonban koránt sem jó ötlet a beporzásban kulcsfontosságú szerepet játszó méheket ilyen módon segíteni.

Ne itassuk cukros vízzel a méheket!

A Sokszínű vidék Boros Tibor méhészt, méhrajbefogót kérdezte a témában, aki elmondta, a legegyszerűbb megoldás a fáradt méhek megsegítésére az, ha tiszta vízzel itatjuk meg őket.

A szakértő szerint a cukros szirupos itatást a méhészek is kizárólag steril körülmények között alkalmazzák, ráadásul úgy, hogy a méhcsaládok egymástól teljesen el vannak zárva, hiszen minden családnak más az illata, az egyik illatú állat pedig leölné a másikat, hiszen idegen betolakodónak tekinti azt. A sima kristálycukros víz nem virágcukorból készült oldat.

Két oka is van annak, miért nem szabad cukros vízzel itatni a méheket:

Abban az esetben, ha a cukros víz a kertben van letéve egyfajta itatónak, a tálat mindenféle illatú és fajtájú méhecske meg tudja találni, akik mind sajátjuknak fogják tekinteni az élelmet, ebben az esetben pedig az állatok egymásnak eshetnek, és leölhetik a másikat. A közös itató által a méhek akár súlyos betegségeket is átadhatnak egymásnak, melyek akár egy egész méhcsaládot is megfertőzhetnek és elpusztíthatnak, ezzel hatalmas kárt okozva a populációra és a méhészekre nézve is.

Enyhe betegség esetén gyógyszer segítségével a méhész ugyan meg tudja gyógyítani a családot, de ha egy állat a méhek között egyre terjedő költésrothadást viszi haza, akkor az egész családot el kell pusztítania a méhésznek állatorvos és helyi jegyző jelenlétében.

Csak tiszta vizet érdemes a szabadban hagyni a méheknek

A cukros víz itatásának egy másik hátránya is van.

A méhésztől a kipergetett mézet az átvevő bevizsgálja a helyszínen, megfelelő-e méz víztartalma, kimutatható-e a mézben idegen anyag, például kristálycukor. Ha igen, akkor a méhésznek ugrott az egész évi munkája, mivel a mézet nem veszi át tőle senki

– mondta el a Sokszínű vidéknek Boros Tibor.

A szakértő szerint laikusként a legnagyobb segítség, amit a méhekért tehetünk az, ha minél több virágot ültetünk a kertben, melynek nektárját a méhek be tudják gyűjteni. Minél több nektárt hordanak be a dolgozók, a királynő annál többet petézik. Ha nincs nektárhordás, a petézés megáll, nem fejlődik a család. A tiszta tálba kitöltött tiszta víz szintén nagy segítség a méhek számára, hiszen ahogy melegszik az idő, úgy lesz egyre több szüksége a méheknek a vízre.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek