A karalábé a káposztafélék családjába tartozó zöldségnövény. Magas B1-, B2-, B6- és C-vitamin tartalma miatt ajánlatos a nyers fogyasztása. Tartalmaz még kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, valamint meszet és foszfort is. Nem savanyítható, konzerválásra is alkalmatlan, viszont egész évben termeszthető, és már tyúktojás nagyság elérésekor szedhető. A karalábét magas vitamintartalma miatt az alternatív gyógyászat hívei méregtelenítő hatásúnak tartják, de mindenképpen egészséges.
Ahogy említettük, a legegészségesebb, ha nyersen esszük, és bár a sajátos aromája miatt, azt gondolhatjuk, hogy megosztó zöldség, valójában egészen kiváló, egyszerre karakteres és mégis lágy ízével könnyen megszerethető ropogtatnivaló lehet. A legjobb, ha a friss, még egyáltalán nem fás karalábét megpucoljuk és felkarikázzuk, majd durva szemű sóval megszórjuk. Még a gyerekek is előszeretettel rágcsálják. Készíthetünk hozzá különböző mártogatósokat, hummuszt, joghurtos, sajtos krémeket, de magában is nagyon finom.
Levesbe – alapdarab
A karalábénak létezik zöld és lila változata is, mindkettő zsengén a legfinomabb, de akkor sincs baj, ha már kicsit szárazabb a növény, nagyobb darabokban mindenképp használjuk fel így is, a húsleves egyik alapvető ízesítője például. De a zsenge, apróra vágott karalábé szinte kihagyhatatlan a friss, tavaszi zöldséglevesekből is.
Főzeléknek
Sokan rémes menzás emlékeik felidéződése miatt fájdalmasan kiáltanak fel, amikor meghallják, hogy a karalábéból készülhet főzelék is, mégpedig kifejezetten finom főzelék. Egyrészt, ha megadjuk a módját, és friss, zsenge répából, borsóból és karalábéból készítjük tejes vagy tejszínes habarással, akkor máris nem a közétkeztetésben rettegett finomfőzeléket tálalhatjuk a családnak, hanem egy olyan friss fogást, amely még az elegáns éttermekben is megállná a helyét.
Másrészt, ha csak karalábéból készítenénk főzeléket, figyeljünk arra, hogy a zöldséget kis kockákra vágjuk, és alaplében főzzük meg, majd tejszínnel vagy tejjel habarjuk be. Ha tejszínt használunk, akkor szinte nincs is szükség arra, hogy lisztet is hozzákeverjünk, sőt sűríthetjük akár önmagával is, ilyenkor a főtt karalábé egy részét a főzőlével együtt leturmixoljuk, majd összekeverjük a karalábékockákkal, és egy kis tejjel vagy tejszínnel lekerekítjük az ízeket. Természetesen elkészíthetjük mentes, vegán változatban is.
A legjobb, ami a karalábéval történhet
Az eddig felsorolt elkészítési módok mind nagyszerűek és egyben egyszerűek, ám a karalábéból készíthető ételek királya kétség kívül a töltött karalábé, amely ilyenkor tavasszal és nyáron az egyik legfinomabb fogás. A zsenge karalábék közepét kivájjuk, és darált húsos rizses töltelékkel megtöltjük, de készíthetjük vega változatban szójával, szejtánnal vagy akár gombával is. A kivájt karalábét pedig együtt főzzük a gombócokkal, majd az egészet tejfölös habarással besűrítjük. Ha igazán jót akarunk, akkor a zöld leveleket apróra vágva hozzátesszük a mártáshoz – langyosan a legfinomabb.
Ki ne dobd a levelét!
Mint már említettük, a karalábé levele ugyanúgy felhasználható, mint maga a gumó, belefőzhetjük levesekbe, a főzelékekbe, apróra vágva olaszos tésztákhoz adhatjuk, vagy belekeverhetjük zöldséges vagy épp húsos fasírtokba. Sőt, ha kellően friss és nagy levelű karalábékat kapunk, akkor a töltött karalábé elkészítésekor nemcsak magukba a karalábékba tölthetjük a tölteléket, hanem a levelekbe is, csakúgy mintha töltött káposztát készítenénk.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több isteni alapanyag erre: