A tökéletes házi gyrosnak két nagy titka van: a megfelelő fűszerpác kikeverése és a nyárson sütés (legyen az a nyárs a sütőben vagy szabadtűzön). Mi most gombával készítettük el, de a trükkök tetszőleges hússal is ugyanúgy működnek, szóval ha húsimádók vagytok, nyugodtan készítsétek csirkéből, sertésből vagy akár bárányból a gyrost.
Döner vs. gyros
A görög-török viszony nem éppen a legjobb, ugyanakkor a sok évszázados háborúskodás és egymás mellett élés eredményeképp a két ország gasztronómiája számos hasonlóságot mutat.
A görög gyros is a török döner testvére, ha úgy teszik, mindkét név jelentése kör, fordulat, ami valószínüleg a körbeforgó nyársra utal.
Érdekes módon Görögországban is a döner elnevezés volt elterjedtebb egészen az 1970-es évekig, amikor a sértőnek érzett török elnevezést leváltották gyrosra. Fontos különbség a két étel közt, hogy míg a gyros gyakran készül disznóból is, addig a dönerbe vallási okból nem kerülhet sertéshús.
Fűszerezés
Ma már minden kisboltban kapható gyros-fűszerkeverék, azonban sokkal jobban járunk, ha házilag keverjük ki. Egyrészt így pontosan tudjuk, mi kerül bele (és esetleg kihagyhatjuk azt, amit nem szeretünk), másrészt sokkal finomabb lesz. Pontos összetevőlistája nincs a fűszerkeveréknek, minél többféle fűszer kerül bele, annál izgalmasabb lesz az összhatás. A miénkbe most vörös- és fokhagymapor, füstölt paprika, menta, koriandermag, római és fűszerkömény, chilipehely, bors, valamint egy csipet szumák került.
A fűszerkeveréket aztán összekevertük jó adag olívaolajjal, és alaposan meg is sóztuk. Az így kapott fűszerpác persze jóval több, mint amire szükségünk van, de hűtőben jól tárolható.
A legegyszerűbb nyárs
Ha a páccal megvagyunk, jöhet a nyárskészítés. Ha van grillünk, akkor egyszerűen használjuk annak a nyársát, de akkor sincs gond, ha csak egy sima sütő áll a rendelkezésünkre. Egyszerűen fogjunk egy nagy fej hagymát, vágjuk félbe, majd szúrjunk át rajta két hurkapálcát úgy, hogy a hagyma vágott, lapos fele nézzen lefelé, a pálcák hegyes végei pedig az ég felé meredjenek.
Meglepő módon, ha hússal dolgozunk, akkor van könnyebb dolgunk: a vékonyra szeletelt vagy kiklopfolt hússzeletek mindkét oldalát kenjük be a pácunkkal, majd egymás után szúrjuk a DIY-nyársunkra.
Viszont ha gombával dolgozunk, akkor a gombafejeket mindenképpen érdemes elősütni, hogy a bennük lévő rengeteg folyadék távozzon, és ne a nyársat áztassa el. Ezt úgy a legkönnyebb elérni, ha a gombafejeket megkenjük olajjal, besózzuk, sütőpapíros tepsire helyezzük, majd egy másik tepsivel és valami nehezékkel (például egy vízzel teli sütőedénnyel) lenyomva tesszük sütőbe. Így süssük őket legalább 30-40 percet, közben legalább egyszer leöntve a gombából kisült vizet.
Az előkészített gombafejeket aztán szépen egyesével tűzzük a nyársra, majd alaposan kenjük be a fűszerepáccal. Ne csak körben kenegessük meg, de a gombák közé is tegyünk a cuccból, így lesz igazán szaftos és fűszeres. A kész nyársat tegyük tepsire, és mehet is a sütőbe újabb fél órára. Ne hagyjuk azonban teljesen magára, hanem kenegessük át tízpercenként.
A kész gyrosnyársat egy éles késsel kezdjük el függőlegesen szeletelni, pont úgy, ahogy azt a körúti gyrososnál szoktuk látni! Az így felaprított húst (vagy gombát) forgassuk össze alaposan a sütés közben kifolyt szafttal, és tálaljuk pitába töltve vagy gyrostálként. Paradicsom, saláta, lilahagyma, na meg persze tzatziki mindkettőbe dukál, a tálhoz pedig hasábburgonyát is szokás tálalni.
A gombagyros pontos receptjét ide kattintva találod meg, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd el valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók, videó és recept: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a finomságokat is próbáld ki: