A diéták egyik első pontja, hogy hagyjuk el a fehér liszttel készült ételeket, ezzel azonban rengeteg finomság kiesik, ami igencsak megnehezíti az életünket. Ráadásul az sem segít, hogy ezáltal házon kívül is nehezebb lesz enni a barátainkkal, hiszen a legtöbb vendéglátóhelyen igencsak kedvelt alapanyag a sima liszt. Persze manapság már könnyedén felkereshetünk olyan éttermeket, melyek száműzték a glutént a konyhájukból.
De mi történik akkor, ha otthon szeretnénk jókat enni, és olyan ételeket is el akarunk készíteni, melyeknek egyik alapösszetevője a fehér liszt? Szerencsére akad néhány nagyon jó helyettesítője a fehér lisztnek, amivel nem kell a teljes receptet újraírnunk, mégis finom és megfelelő állagú lesz a végeredmény.
Teljes kiőrlésű tönkölyliszt
A teljes kiőrlésű lisztek hántolatlan gabonából és csírából készülnek. A maghéj és a csírák feldolgozása magasabb rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmú őrleményt eredményez, ezért ennek fogyasztása jóval egészségesebb, mint a fehér lisztté. Mivel a teljes kiőrlésű lisztnek magasabb a zsírtartalma, ezért avasodásra hajlamosabb, rövidebb ideig lehet tárolni.
A teljes kiőrlésű lisztekből készült ételek íze kissé savanykás. Ugyanúgy felhasználható, mint a fehér liszt, süthetünk, főzhetünk vele tulajdonképpen bármit, amihez liszt szükséges.
Zabliszt
A zabliszt B1-, B5-, B6- és E-vitaminokban, ásványi anyagokban, rostban gazdag. Tartalmaz fehérjét és keményítőt is. Savlekötő hatása ismert, és rendszeresen fogyasztva segít a vérszegénység leküzdésében.
A zabpehelyből, őrléssel készül a zabliszt is, amelyet felhasználhatunk sütéshez, főzéshez, kenyér, péksütemények vagy krémek készítéséhez, illetve ételek sűrítéséhez egyaránt. Amennyiben kenyeret, pékárut készítünk, akkor az alapvetően sikérmentes zablisztet más, sikért tartalmazó liszttel szükséges keverni.
Rozsliszt
A rozsliszt tökéletesen helyettesíti a fehér lisztet, melyet a legtöbbször kenyérsütéshez használják, de sütemények alapja is lehet. Az alaprecepteknél 1/3 arányban szokás a búzalisztet helyettesíteni vele.
Kutatások szerint a teljes kiőrlésű rozslisztből készült kenyerek bizonyítottan fogyást támogató hatással bírnak, emellett kiemelkedő mangán-, rost- és riboflavinforrások. Ezen kívül alacsony glikémiás indexük van, így nem dobják meg hirtelen a vércukorszintet, és hosszan elnyúló teltségérzetet okoznak.
Hajdinaliszt
Mivel a hajdinaliszt nem tartalmaz glutént, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják. Természetesen mindenkinek nagyon ajánlott, hiszen számtalan jó tulajdonsággal rendelkezik. Magas a flavonoidtartalma, amely a C-vitamin felszívódását segíti a szervezetben, jelentős magnéziumtartalma megakadályozza a magas koleszterinszint és vérnyomás kialakulását, erősíti a kötőszöveteket és az érrendszert. Antioxidánsokat is tartalmaz, és alacsonyan tartja a vércukorszintet. Az ételeknek érdekesen finom, friss, diós ízt ad.
Még több fogyókúra: