Még nem indult be az igazi eperszezon, erre még néhány hetet várni kell, de a piacokon már el lehet csípni érett, illatos, magyar fajtákat is – bár az epernek tűnő, roppanós és vízízű darabok még mindig többen vannak. Az biztos, hogy az eper frissen a legjobb, önmagában is tökéletes, most viszont profikat kérdeztünk arról, szerintük hogyan mutatja a legjobb arcát, mivel érdemes párosítani.
Eper vagy szamóca?
A termesztett gyümölcsöt általában epernek, az erdeit szamócának szoktuk hívni, de ezzel sem ért mindenki egyet, sőt, nem is ez az egyetlen szempont az elnevezésben. Van, aki szerint a földieper helyesen szamóca, és az az igazi „eper”, ami fán nő. Aztán van olyan, aki szerint a kisebb bogyók a szamócák, a nagyobbak az eprek, fán pedig egyébként szeder nő. Bárhogy is közelítjük meg, az eper és a szamóca kifejezések tulajdonképpen szinonimái egymásnak, úgyhogy nagyon nem lehet mellélőni, bármelyiket használjuk.
Epret sósan?
Az érett eper amellett, hogy édes, zamatos, és már messziről felismerhetően illatos, enyhén savas is, tehát nemcsak desszertekhez, de sós ételekhez is jól passzol. Az egyik legjobb tavaszi-nyár eleji párja a spárga, amivel salátákban, pirítva, vagy éppen csak leforrázva tökéletesen passzol, de húsoknak is remek kísérője.
„Nálam már évek óta visszatérő recept, tulajdonképpen az elmúlt tíz évben mindig felteszem az étlapra a rozéra sült kacsamellet burgonyapürével és csilis eperrel. Kicsit szexi, kicsit behízelgő, mert a savanykás-édeskés eperrel rengeteg mindent lehet kezdeni: friss csilit, balzsamecetet adok hozzá, kevés szecsuáni borssal ízesítem, ebből egy szószt főzök. Tálaláskor lepirított epret adok hozzá, így kerül a kacsamell és a burgonyapüré mellé. Igyekszem minél jobban kihasználni és követni a szezont, a spárga, eper és a rebarbara nagy kedvenceim, ezekből egy saláta (epres spárgasaláta) csirkével jó kis tavaszi fogás, de nemrég kovászolt palacsintát is sütöttem eperrel és tejfölhabbal”
– mondta Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő séf-tulajdonosa.
Biró Norbert, a Culinary Institute of Europe vezető szakácsa nem a legnagyobb eperrajongó, dolgozni viszont annál jobban szeret vele. Nála is a spárga-balzsamecet-eper hármas az egyik kiindulási pont, egy kis olívaolajjal kísérve.
„Spárga, eper, balzsamecet, olívaolaj, ezek nagyon szeretik egymást, főleg, ha egy kis spenót is van rajta. Zöld spárgát használjunk hozzá, amit egy perc blansírozás után lepirítunk fáklyával vagy rostlapon átforgatva. A zöld spárgát csak akkor hámozzuk, ha már nagyon vastag, amíg kisujjnyi, addig nem kell ezzel törődni. A fás végét letörjük, ebből lehet nyugodtan krémlevest főzni, így semmi nem megy kárba. A salátához az eper egy részét a spárgával pirítom, a többit frissen adom hozzá, az egész pedig halhoz, ezen belül fehér húsú halhoz tökéletes köret.”
Vagy legyen édes?
Szász Kinga, a Chouchou cukrász-alapítója azt mesélte, hogy gyerekként egy nagy tál igazi, érett eper, csak úgy magában elég volt a boldogsághoz, de ma már nagyon nehéz ilyen minőségű eperhez jutni. Amikor viszont igen, akkor a Chouchou pultját elöntik a klasszikus franciás desszertek eperrel kiegészítve.
„Az egyik legegyszerűbb, mégis legnépszerűbb desszertünk a szezonban az epres-vaníliás petit choux, emiatt visszajárnak a vendégeink, már kérdezgetik, mikor lesz újra. A klasszikus mille feuille sem maradhat el, de májusban visszatér az eper és zöld wulong (oolong) tea párosításunk, ami ennek a csodálatos teának köszönhetően igazi üde, virágos, nagyon könnyű epres desszert lett, ezt tortában is készítjük. Az eper-vanília párosa egyébként már gyerekkoromban közel állt hozzám, anyukám vaníliás tarte-ot készített rengeteg eperrel megrakva, a nagymamámnál pedig a vaníliás túrókrém eperrel volt számomra a non plusz ultra.”
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a cikkek is érdekelhetnek, ha eperrajongó vagy!