könyv

„Egész életemben az étel közösségteremtő ereje motivált, nem a flancos...

Konyhakönyv címmel jelent meg Wossala Rozina útmutatója egy olyan otthonos, stabil alapokon álló saját konyha kialakításához, amiben kezdő és haladó háztartásvezetők egyaránt biztonságosan mozoghatnak. Miért döntött úgy, hogy belefog egy saját könyv megírásába, miért fontos, hogy ne mondjunk le az otthonfőzésről, és hol találkozik egymással egy profi konyha, egy hétköznapi háztartással? Többek között ezekről beszélgettünk Rozinával.

Nosalty

„Szekszárdon majdnem megvertek, mert elmeséltem, anyám hogy készíti a halászlevet”...

Zerkó, Attila törpéje címmel jelent meg Cserna-Szabó András legújabb regénye, ami bár alapvetően egy ókori történelmi road movie, mégis fel-felbukkan benne a gasztronómia is. Hol egy afrikai kereskedő villájában, hol egy barbár táborhelyen, hol egy piacra néző római börtöncella ablakában. Ebben az interjúban Zerkótól indultunk, és a mediterrán piacokon át eljutottunk odáig, hogy vajon jó vagy rossz húslevest könnyebb-e találni egy tetszőlegesen kiválasztott vendéglőben.

Nosalty

„Megtanultunk osztozni az ennivalón, ennek köszönhetjük, hogy élünk" – interjú...

„Olyan lénytől származunk, aki úgy élte túl az evolúciót, hogy megosztotta az ételét a többiekkel” – mondja dr. Forgács Attila gasztropszichológus, a Corvinus Egyetem tanára, Az evés lélektana című könyv szerzője. Bár az étkezésnek ma is kitüntetett szerepe van az életünkben, azt talán kevesen tudják, hogy mi mindent köszönhetünk korai őseink étkezési szokásainak, annak, hogy felfedezték a gabonát, vagy épp elkezdtek nagyvadakra vadászni. Az evés evolúciós gyökereiről, a fogyasztói társadalom paradoxonáról, és a modern ember önmérséklet iránti vágyáról kérdeztük a szakembert.

Nosalty

„Tökéletesek nem lehetünk, de elég jók igen" – Nemes Nórával...

Nemes Nóra „Dacota” nyolc évig volt a Nosalty újságírója, Az én amerikai konyhám — 307 Frederick Street című első receptgyűjteménye 2016-ban jelent meg. Bertényi Gábor az Agri Kulti Kutatóműhely alapítója és vezetője, a fenntartható gazdaság és gasztronómia szószólója, de a Nagymarosi Piac, a Szimpla Piac, a Házikó Catering és az egyre népszerűbb Funky Forest brand sem lenne Gábor nélkül. Szerencsés együttállásoknak köszönhetjük, hogy ők ketten könyvet írtak a fenntartható gasztronómiáról. Most Nóra és Gábor mesélt nekünk a kezdetekről, a könyv születésének körülményeiről és a szándékról, hogy miért is érdemes „elég jó konyhát” vezetni.

Pákozdi Nóra

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...