Mezei cickafark

Mezei cickafark

Leírás

Sokan ok nélkül lebecsülik az utak mentén, réteken, legelőkön előforduló növényeket, holott köztük sok értékes és hasznos faj van. Ilyen, széles körben alkalmazott gyógynövény a mezei cickafark is. Fő hatóanyaga a jellegzetes kék színű illóolaja, amely érdekessége, hogy csak hő hatására, a lepárlás során nyeri el végleges színét. A legnagyobb arányban a virágzatban megtalálható olajon kívül flavonoidokat és keserűanyagokat tartalmaz a növény. Otthon tea, főzet formájában alkalmazható, illóolaja pedig kenőcsök, kivonatok, cseppek és szépségápolási termékek alapanyaga. A konyhában is alkalmazható: kesernyés, fűszeres íze miatt, kiváló saláták ízesítésére. A cickafark tea készítésekor körültekintően kell eljárnunk: nem szabad túl sok gyógyfüvet a vízhez adni – 2 dl vízhez 1 teáskanálnyi elegendő – és 10 percnél tovább áztatni, mert különben teánk nagyon keserű, ihatatlan lesz. (Forrás: Traditional and Wild)

Mikor vegyem

A környezeti feltételekre nem túl igényes, így a legkülönbözőbb területeken megtalálható: száraz, gyepes területeken, legelőkön, utak mentén, szikes pusztákon. A virágzása júniustól késő őszig tart, akkor gyűjtsük, amikor az apró virágai már mind kinyíltak. Virágját erős napsütésben szedjük, mert ilyenkor a legtöbb benne az illóolaj, amely a gyógyhatást biztosítja.

hogyan tároljam

Ha frissen nem használjuk fel az egészet, akkor csokorba kötözve, szellős helyre felakasztva, vagy ha már megszáradt, vászonzsákban lehet tárolni.

100g Mezei cickafark

fehérjetartalom

0 g

zsírtartalom

0 g

szénhidráttartalom

0 g

víztartalom

0 g

gramm mezei cickafark?

Top ásványi anyagok

Top vitaminok


Tápanyagtartalom / 100 gramm

fehérje

0 g

Zsír

ásványi anyagok

szénhidrát

vitaminok

0 találat

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...