A nagyon zsíros ételekről lépten-nyomon kiderül valamilyen új riasztó tény. Az ember belső órája, vagyis a cirkadiánritmusa szabályoz rengeteg testi folyamatot, azt is többek között, hogy mikor lesz álmos, illetve mikor éhezik meg. Rágcsálókísérletek most kimutatták, hogy az egerek belső órájában komoly változások mennek végbe, ha nagyon zsíros ételeket tartalmazó diétán tartják őket.
Mi történik a fejünkben?
Az agytörzsben található speciális idegsejtek meglepő módon szabályozzák a cirkadiánritmust, már ami a nappali és éjszakai sejtaktivitást jelenti. Ezeket az idegsejteket szakértők cirkadián oszcillátoroknak is szokták nevezni. A rágcsálóknál a hipotalamusz az az agyrégió, ami ezeket az idegi aktivitásokat értelmezi, és irányítja a testet ennek megfelelően. A szervezetben azonban más oszcillátorok is léteznek, és bár az agytörzsieket főként a fény változása irányítja, a többiek más ingerekre is reagálnak.
A kutatás eredményei
Mint ahogy az a friss lengyel kutatásból kiderült, többek között arra is, hogy mit eszünk. A kísérletben résztvevő patkányokat 2-3, esetleg 4 hétig is magas zsírtartalmú, illetve normál, egészséges étrenddel etették.
A kutatók megfigyelték, mennyit ettek a patkányok, a 24 óra alatt hogyan osztották fel a rendelkezésre álló ételt, illetve hogy mennyi a súlyuk.
Az eredmények megdöbbentették a kutatókat: a magas zsírtartalmú étrenden élő patkányok eleinte kevesebbet ettek, mégis több kalóriát vittek be, idővel azonban megnövelték a fogyasztásukat az esti órákban, és napközben is plusz kalóriákat vittek be. Egy idő után ezek a rágcsálók súlyban is növekedtek, de a hízás egészen addig nem indult meg, amíg a cirkadiánritmusban, azaz az étkezések időpontjában nem állt be változás.
A patkányok egyébként általában éjszaka esznek, most azonban napközben is nassolni kezdtek, és inkább ettek, mint hogy pihenjenek.
A szakértők úgy gondolják, hogy az agytörzsi idegsejtek aktivitása változott meg, és ez vezetett a hízáshoz.
Az egészséges alvásról olvashatsz itt is: