Ezért teszi jóval termékenyebbé a kertet a zöldtrágyázás

Régi-új módszer a zöldtrágyázás, amit annak idején előszeretettel alkalmaztak a mezőgazdaságban, mostanában pedig újra előkerült: javítja a talaj termékenységét, szerkezetét, de jó a környezetnek és a gazdáknak is.

Mi is az a zöldtrágya?

A zöldtrágyázás során úgynevezett zöldtrágyanövényeket használnak, melyek lebomlásuk során nitrogénnel, foszforral és egyéb tápanyagokkal dúsított, tápláló biomasszát juttatnak a talajba - ilyen növény többek közt a mustár, a hüvelyesek vagy a hajdina - írja a Sokszínűvidék.

A zöldtrágyázás jóval termékenyebbé teszi a kertünket

Előnyei

Talajjavítás

Ezen hasznos növények gyökerei mélyre fúródnak, lazítva a talajt és annak áteresztőképességet, emellett gyorsan nőnek, és sok szerves anyaggal látják el a földet. A zöldtrágyanövények gyökerei stabilizálják is a talajt, csökkentve annak erózióját. Sőt, a zöldtrágya takarónövényként is működik!

Gyomok ellen

Mivel ezek a zöldtrágyanövények sűrűn fedik a talajt, a gyomoknak nincs sok esélyük, így kézi gyomlálásra illetve vegyszerek bevetésére sem nagyon lesz szükségünk.

Biológiai sokféleség

A zöldtrágyanövények a talaj mikrobiológiai életét is felpezsdítik, a lebomló növényi anyagok ugyanis tápanyagforrást biztosítanak a talajban élő baktériumok, gombák és más hasznos mikroorganizmusok számára.

A mustár és a hajdina például kedvezően hatnak a talajszerkezetre

Hogyan és mivel zöldtrágyázzunk?

Jó választás minden olyan hüvelyes, mint a lucerna, borsó vagy bükköny, hiszen képesek a levegőből nitrogént megkötni és a talajba juttatni, míg a mustár és a hajdina gyökérzetük miatt hatnak kedvezően a talajszerkezetre.

Tipp: ezeket tanácsos keverten használni, hiszen kiegészítik egymást!

Időzítés

Általában kora tavasszal vagy késő nyáron érdemes elvetni ezeket a növényeket. Lehetőleg még fiatalon forgassuk bele őket a talajba (rotációs kapával, ásóval vagy szántással), hiszen ekkor bomlanak le a leggyorsabban és adják le a legtöbb tápanyagot a talajnak.

Tipp: egy zöldtrágyázott parcella pihentetése után a következő szezonban ültetett növények gyorsabban fejlődnek, mivel a talaj tápanyagdúsabb.

Forrásunk volt.


Még több növényes érdekesség itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...