Mi is az a zöldtrágya?
A zöldtrágyázás során úgynevezett zöldtrágyanövényeket használnak, melyek lebomlásuk során nitrogénnel, foszforral és egyéb tápanyagokkal dúsított, tápláló biomasszát juttatnak a talajba - ilyen növény többek közt a mustár, a hüvelyesek vagy a hajdina - írja a Sokszínűvidék.
Előnyei
Talajjavítás
Ezen hasznos növények gyökerei mélyre fúródnak, lazítva a talajt és annak áteresztőképességet, emellett gyorsan nőnek, és sok szerves anyaggal látják el a földet. A zöldtrágyanövények gyökerei stabilizálják is a talajt, csökkentve annak erózióját. Sőt, a zöldtrágya takarónövényként is működik!
Gyomok ellen
Mivel ezek a zöldtrágyanövények sűrűn fedik a talajt, a gyomoknak nincs sok esélyük, így kézi gyomlálásra illetve vegyszerek bevetésére sem nagyon lesz szükségünk.
Biológiai sokféleség
A zöldtrágyanövények a talaj mikrobiológiai életét is felpezsdítik, a lebomló növényi anyagok ugyanis tápanyagforrást biztosítanak a talajban élő baktériumok, gombák és más hasznos mikroorganizmusok számára.
Hogyan és mivel zöldtrágyázzunk?
Jó választás minden olyan hüvelyes, mint a lucerna, borsó vagy bükköny, hiszen képesek a levegőből nitrogént megkötni és a talajba juttatni, míg a mustár és a hajdina gyökérzetük miatt hatnak kedvezően a talajszerkezetre.
Tipp: ezeket tanácsos keverten használni, hiszen kiegészítik egymást!
Időzítés
Általában kora tavasszal vagy késő nyáron érdemes elvetni ezeket a növényeket. Lehetőleg még fiatalon forgassuk bele őket a talajba (rotációs kapával, ásóval vagy szántással), hiszen ekkor bomlanak le a leggyorsabban és adják le a legtöbb tápanyagot a talajnak.
Tipp: egy zöldtrágyázott parcella pihentetése után a következő szezonban ültetett növények gyorsabban fejlődnek, mivel a talaj tápanyagdúsabb.
Még több növényes érdekesség itt: