Valljunk színt, biztos velünk is történt már hasonló: kiválogattuk a piacon vagy a boltban a legszebb, legzsengébb és legfrissebb zöldségeket, fizettünk értük, hazavittük őket, majd napokkal később punnyadt, fonnyadt, ráncos (neadjisten penészes) állapotban találtunk rájuk a kamrában, hűtőben, konyhapulton. A ludas mindig a zöldségtárolás: a módszer, amit választunk, nagyban befolyásolja az alapanyagok életének hosszát, és azt, hogy milyen állapotban lesznek, amikor végre elővesszük őket a főzéshez. Annak ellenére, hogy nem atomfizika, a zöldségtárolásnak megvannak a maga buktatói, nézzük, melyek ezek!
Nézd meg a galériában a zöldségtárolási bakikat:
6 hiba, amit zöldségek tárolásánál gyakran elkövetünk
Ráncos paradicsomok
A paradicsom kényes zöldség gyümölcs, kifejezetten nem szereti a hideget: ha hűtőbe tesszük, sokkal gyorsabban megpuhul, enyhén kásás lesz, és a bőre is megráncosodik. Ugyan ilyen állapotában is ehető még, de nem nyújt túl kellemes élményt. Tároljuk szobahőmérsékleten, viszonylag sötét helyen.
Megpuhult répák
A fentiekkel ellentétben a répák inkább a hideget szeretik, vagyis hidegben biztosan tovább frissek maradnak. Szobahőn gyorsan megpuhulnak, a héjuk pedig ráncos lesz. Tegyük őket zacskóba, majd hagyjuk a hűtőben: napokkal, sőt, hetekkel később is ugyanolyan roppanósak maradnak.
Elfonnyadt salátafélék
Nagyon kényesek a zöld levelesek: szinte azonnal el tudnak hervadni, ha nem részesülnek megfelelő bánásmódban. Tegyük őket egy nagyobb dobozba (ne zárjuk le teljesen) vagy zacskóba, és helyezzünk melléjük egy nedves papírtörlőt. Így 2-3 napig megőrzik majd eredeti formájukat.
Megtöppedt retkek
Mind a kis piros, mind a hosszúkás jégcsap ressen finom, persze ez az állapot szinte csak a vásárlás pillanatában adott: olyan, mintha a zöldség azonnal puhulni kezdene, amint hazavisszük. A legjobb, amit ez ellen tehetünk, a következő: tisztítsuk és mossuk meg a retket, majd tároljuk szár és levelek nélkül, légmentesen zárható dobozban.
Plöttyedt paprikák
Mindegy, hogy TV, kaliforniai vagy kápia, a paprika gyorsan enyésző zöldségnek számít. Először elveszíti roppanós állagát, megplöttyed, majd elrohad. Ráadásul ezt megteszi mind szobahőmérsékleten, mind a hűtőben. Mégis ez utóbbi hely számára az alkalmasabb: tegyük jól záró dobozba, és minél hamarabb fogyasszuk el, nehogy megpenészedjen.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai praktikákat is fogadd meg: