Mindegy, hogy tél van vagy éppen tavasz, jól tesszük, ha televásároljuk a konyhánkat-kamránkat a szezon frissen elérhető kincseivel. Persze a vásárlás után szemben találjuk majd magunkat a tárolás kihívásaival és a zöldségromlás rémével is: gondoskodnunk kell az alapanyagok minél tovább tartó megőrzéséről, hogy a szemetes helyett a fazékban landolhassanak. És míg bizonyos delikvensek nem okoznak nekünk sok fejfájást, akadnak azért olyan termények, amelyek élen járnak a korai zöldségromlásban. Ismerjük meg ezeket, hogy elkerülhessük idő előtti enyészetüket.
Nézd meg galériánkban az átlagnál gyorsabban megromló zöldségeket!
Vigyázz, ezek a zöldségek könnyebben megromlanak az átlagnál
Koktélparadicsom
Míg a nagyméretű rokona sokkal jobban bírja a strapát, addig az aprószemű paradicsomok akár pár napon belül is elkezdhetnek erjedni-penészedni. Ennek egyik oka a zöld szár/csuma hiánya (ez segít megőrizni a frissességet, ha kivesszük, gyorsabban veszít nedvességet a gyümölcs és a penész is könnyebben támadhatja meg), a másik pedig a nem megfelelő csomagolás: ha benne hagyjuk a fóliázott dobozban, amiben vettük, hajlamos lesz hamarabb elhalálozni. Megmosva, egy nyitott, fedél nélküli dobozban tároljuk a koktélparadicsomot a hűtőben, 4-5 napot simán kibír majd így.
Retek
Nagyon kényes jószág a retek: ha szobahőmérsékleten hagyjuk, ráncos és puha lesz, azonban a hűtő védelmező hűvösében is képes erre. Okot nehéz lenne találni rá, persze ez nem is olyan fontos, főleg, ha megismerjük a megfelelő tárolás módszerét: a retekgumókat távolítsuk el a szárról, de hagyjunk rajtuk pár millimétert a zöld részből (tehát ne vágjuk le teljesen), majd mossuk meg és tegyük jól zárható dobozba őket. Ilyen módon akár másfél hétig is elállhatnak, de időközben figyeljünk rá, nehogy túl sok nedvesség alakuljon ki a tárolóban: ha így történne, töröljük szárazra a dobozt és a retkeket is.
Rukkola
A zöld levelesek talán a legkényesebbek minden zöldség közül: magas nedvességtartalmuk és könnyen sérülő szerkezetük nem teszi őket éppenséggel ellenállóvá. Vegyük még hozzá ezekhez a problémákhoz a csomagolás kérdéskörét, és rögtön egy megoldhatatlannak tűnő fejtörővel találjuk szemben magunkat. Vegyük például a rukkolát: a karakteres, de pár nap alatt könnyedén megromló levelek általában átesnek egy (bizonyos szintű) előzetes mosáson, majd így kerülnek fólia- és műanyagkoporsójukba. Mindkét faktor sokat rövidít a rukkola élettartamán – ezt megelőzendő, fogjuk a leveleket, és tegyünk alájuk illetve rájuk egy-egy konyhai papírtörlőt (hogy elszívja a nedvességet), és tároljuk a rukkolát nyitott dobozban/edényben, a hűtő hidegében. 2-3 napon belül fogyasszuk el.
Friss hüvelyesek
Főleg nyáron és ősszel találkozhatunk a piacokon vagy a különlegesebb zöldségeseknél a még hüvelyben bújó vagy már kifejtett, friss babbal, borsóval. Ezek a szemek azonban jóval hamarabb enyészetnek indulnak, mint kiszárított társaik: főleg ha zárt, nehezen levegőző helyen tároljuk őket. Már a legkisebb mennyiségű nedvesség hatására is (amit önmaguk is tartalmaznak, párolgás révén kiadnak) elkezdenek csírázni, majd penészedni. Ha friss hüvelyest vettünk, tároljuk nyitott, könnyen szellőző dobozban, így 2-3 napot adhatunk neki (ha ennél hosszabb ideig tárolnánk, tegyük a hűtőbe), de a legjobb, ha még a vásárlás napján felhasználjuk.
Kígyóuborka
Az uborka megpuhul, az uborka ráncos lesz, összemegy, felvizesedik, gumis állagot vesz fel, sőt, még be is penészedik – persze csak akkor, ha nem biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket. Semmiképp se hagyjuk a pulton, szobahőmérsékleten, tegyük inkább hűtőbe, ahol zárjuk el a külvilágtól a megvágott felületét (alufóliával például): egyrészt azért, hogy ne vegyen fel furcsa szagokat a hűtőben (könnyedén képes erre), másrészt azért, hogy megakadályozzuk a nedvesség távozását a zöldségből, ezzel is tovább megőrizve annak frissességét.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több élelmiszertárolási tipp és trükk: