A zöldségmosás sokaknak egy automatikus lépés a konyhai munka kezdetén (még akkor is, ha az adott termék csomagolt, látszatra tiszta vagy éppenséggel előmosott), mások inkább csak úgy ímmel-ámmal locsolgatják a csap alatt a répákat, céklákat. Az, hogy ki csinálja jól a zöldségmosást, cikkünk szempontjából lényegtelen – most inkább azokra az alapanyagokra fogunk fókuszálni, amelyek rejtett zugaikban zavaró mennyiségű koszt tárolnak, és még a legalaposabb fürdetés után is ragaszkodnak a homokszemekhez.
Nézd meg galériánkban, mely zöldségeket kell jó alaposan megmosni!
6 zöldség, amit alaposabban meg kéne mosnod, mint hinnéd
Fejes saláta
A legtöbb leveles zöldséget homokon termesztik, mivel az ilyen jellegű talajt kedvelik a nagy zöld fejek – ezzel természetesen együtt jár az a kellemetlen következmény is, hogy még akkor is szemcsés marad a fej saláta, ha a termelő valamennyire átmosta. Ráadásul a homok a levelek tövénél ül meg, így még nehezebb onnan kiöblíteni – a legjobb megoldás erre, ha az egész salátát fejjel lefelé egy nagy tál hideg vízbe áztatjuk.
Póréhagyma
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a póré, az összes többi hagymaféléhez hasonlóan, a földből nő ki: a fehér részek laknak a talajtakaró alatt, a zöldek pedig előtörnek a felszínre. Ennek következtében pedig a zöldség nagy része látszólag tisztán, de mégis koszosan landol a zöldségespultokon. Érdemes kívül alaposan lemosni a pórét, majd hosszában félbevágni és a belsejét is átöblíteni, ugyanis itt is megbújhatnak apró koszszemek.
Szárzeller
A legtöbb boltban csomagolva kapni az angolzellert vagy szárzellert, ami sokak fejében azt a gondolatot indíthatja el, hogy akkor nem is kell megmosni a zöldséget. Pedig lerakódik benne némi homok, földszemcse, főleg az alsó részen, ahol a szárak a torzsában csatlakoznak. Szedjük szárakra a zellert, majd mindegyiket egyenként mossuk át, külön figyelmet szentelve a belső, íves részekre.
Rukkola
Igazából minden apróleveles zöldre igaz a duplán mosás szabálya, de a rukkolára talán kétszer annyira is: ez is homokon nő, kis szárai és fodros levélrészei előszeretettel magukon tartják a koszt. Érdemes egy nagyobb tál bő, hideg vízben átmosni, majd salátacentrifugán kipörgetni vagy két tiszta konyharuha közt megszárítani.
Brokkoli
Szintén a csomagolás hitetheti el velünk, hogy nem kell mosni, valamint a zöld „fácskák” szorosan egymáshoz simuló szerkezete: pedig épp ez utóbbi miatt kell külön figyelmet fordítanunk a brokkoli öblítésére, gondoskodnunk arról, hogy annak legbelső része is kap elég vizet. Ezt lehet egyszerűbb végrehajtani akkor, ha már rózsákra vágtuk a zöldséget.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippek várnak: