Tudtunkon kívül minden héten a szemetesbe dobunk egy halom olyan alapanyagot, amit hasznosítani tudnánk a konyhában. Miért lehet ez? Már maga a „zöldséghulladék” kifejezés is azt érezteti velünk, hogy egy nemkívánatos valamiről van szó, amit lehetőleg minél hamarabb el kell távolítanunk a konyha tisztaságából. Pedig az esetek nagy részében épp az ellenkezője igaz: a zöldséghulladékokban olyan potenciál rejlik, amit kár lenne kiaknázatlanul hagyni – ha már egyszer úgyis megvettük őket, kezdjünk velük valamit!
Nézd meg galériánkban a zöldséghulladékok felhasználásának módjait!
6 tavaszi zöldséghulladék, amit hasznosíts a konyhában
Reteklevél
Minden csokor zsenge, roppanós retekhez – ha tetszik, ha nem – jár egy nagy adag levél is. Egyes esetekben a levél-zöldség arány fel is borul, ilyenkor pedig kifejezetten pazarlónak hat a zöld korona eldobása. Egy alapos átmosás után készüljön belőle saláta (magvakkal, sajttal, egy ütős öntettel), pesto, vagy krémleves.
Céklalevél
Nemsokára előbújnak a földből az első friss, tavaszi céklák, amelyek később levelestül kerülnek ki a piacok standjaira. Amennyiben hazavittünk egy-két csokrot, és nem akarjuk kihajítani a zöldség felső részét, több lehetőség is áll előttünk. A szárakat érdemes felaprítani, majd megpárolni, így izgalmas zöldségköretet kapunk, amely húsok mellé kiváló. Levesbe vagy főzelékbe is kerülhet a szár. A levelet megtölthetjük, pestósíthatjuk, vagy kezelhetjük úgy, mint a zsenge spenótot, és dinsztelve belekeverhetjük a rántottától kezdve a kenyéren át a rakott ételekig mindenbe.
Répahéj
Mind a fehér, mind a sárga héj hasznosításra kerülhet, persze csak egy alapos súrolás után. A megmosott zöldség vékonyan lehámozott külsejéből ízes alaplevet főzhetünk, ami a fagyasztóban akár több hónapig is eláll.
Káposztatorzsa
Szintén alapléalapként használható a káposzta kivágott torzsája, azonban, ha eltávolítjuk róla az alsó, koszos részt, majd egy uborkagyalu segítségével hajszálvékonyra szeljük, ízes salátát vagy gyors savanyút rittyenthetünk belőle. Előbbihez gyors vinaigrette vagy más salátaöntet (esetleg további vékonyra szelt zöldségek), utóbbihoz pedig egy savanyítólé (1:1 arányban ecet és víz+cukor+só) kell.
Karfiollevél
Ha neadjisten olyan fej karfiolt kapunk, amit dús, zsenge levelek borítanak, ne kezdjük el őket kapásból a kukába hajigálni, helyette adjunk nekik egy kiadós fürdőt, és lássunk hozzá az előkészítésükhöz. Ujjnyi vastag szeletekre vágva, némi olajon fonnyasztva köretté alakul (fűszerezzük sóval, borssal, kevés chilivel), főzelékbe vagy levesbe szórva tartalmat és izgalmat ad a karfiollevél.
Zöldfűszerszár
Egy bokor vagy csokor zöldfűszer talán elhitetheti velünk, hogy az egyetlen haszna a levelekben rejlik, azonban a szárak is érdemesek ugyanolyan szintű figyelemre. Amennyiben nem zavar minket a szár kissé erősebb tartása, használjuk ugyanúgy, mint a fűszerek levelét (érdemes a szárat apróbbra vágni). Ha azonban sokkal egységesebb állagot szeretnénk, készítsünk a szárból valamilyen öntetet (pl. turmixoljuk le joghurttal), vagy főzzük bele egy alaplébe, levesbe.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több kreatív konyhai ötlet vár: