Biztosan mindenki hallott már arról, hogy egy étkezés során ideálisan a tányérunk legalább felét a zöldségeknek és gyümölcsöknek kell kitenniük – ezen belül is 2/3 részt kell elfoglalniuk a zöldségeknek. És bár minden zöldség egészséges a maga nemében, akadnak olyan fajták, amelyekkel még többet tehetünk a szervezetünk optimális működéséért. Nézzük, melyek a legtáplálóbb zöldségek, amelyeket érdemes akár napi szinten fogyasztani!
Ez az 5 legtáplálóbb zöldség a szakértők szerint
Spenót
Érdemes minden étkezésbe beépíteni a zöld leveleseket, hiszen ezek kiváló tápanyagforrások. A spenót például gazdag A-, C- és K-vitaminban, amelyek elősegítik a szem egészségét, az immunrendszer ideális működését és a véralvadást.
Jó forrása a folsavnak is, ami nélkülözhetetlen a sejtosztódáshoz, és megelőzi egyes defektusokat a terhesség alatt. A spenót vasat is tartalmaz a vérkeringés javításáért, káliumot az elektrolit-egyensúly és a szív egészségéért, valamint emésztőenzimeket, amelyek nemcsak az emésztésnek tesznek jót, de a teltségérzet elérését is segítik. Amellett tehát, hogy magas a vitamintartalma, a spenót kiváló eszköz a fogyáshoz is, mivel sok fitokemikáliát tartalmaz. Ezek hatására a szervezetben olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek teltségérzetet keltenek.
Brokkoli
A brokkoli kétségtelenül az egyik legtáplálóbb zöldség. Már több kutatás is rámutatott, hogy a keresztes virágú zöldségek fogyasztása védő hatású: egy tanulmány szerint például a brokkoliból készült italok olyan enzimeket aktiválnak a szervezetben, amelyek felszívják a szennyező anyagokat a véráramból, és a vizelettel kiürítik azokat. Emellett a brokkoli egy szulforafán nevű vegyületet tartalmaz, amelyről ismert, hogy rákellenes hatóanyagként funkcionál.
És ha ez még nem lenne elég, az ilyen típusú zöldségek tartalmazzák az indol-3-karbinol (I3C) nevű növényi vegyületet, ami egyfajta növényi ösztrogénként működik. Így, mint olyan, segíthet a hormonok egyensúlyában az ösztrogénszint szabályozásával.
Kel
A többi zöld leveleshez hasonlóan a kelkáposzta is magas tápanyagsűrűséggel rendelkezik és tele van antioxidánsokkal: van benne kálium, kalcium, réz, valamint A-, B-, C- és K-vitamin is. A magas kalciumtartama miatt ideális lehet vegánok, illetve laktózintoleranciában szenvedők számára, hiszen szuper alternatív forrása ennek a tápanyagnak a tejjel és a tejtermékekkel szemben.
A kelkáposzta emellett hasznos lehet azok számára is, akik magas koleszterinszinttel küzdenek. Egy 2008-as tanulmány arról számol be, hogy azok a magas koleszterinszinttel rendelkező férfiak, akik 150 milliliter kelkáposztalevet ittak meg mindennap 12 héten keresztül, 10%-kal csökkentették a „rossz” koleszterinjük szintjét, és 27%-kal nőtt a jó koleszterinszintjük.
Kelbimbó
Íme még egy keresztesvirágú zöldség: a kelbimbó a többi hasonló zöldséghez hasonlóan glükozinolátokat tartalmaz. Ezek a növényi vegyületek képesek csökkenteni a gyulladást a szervezetben. A kelbimbó ideális a választás az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás részeként, hiszen élelmi rostot biztosítanak az élelmiszerekhez, valamint olyan ásványi anyagokat, mint a folsav és a mangán. Ezek pedig támogatják a testi funkciókat, beleértve az anyagcserét és a csontok egészségét. Plusz, a brokkolival ellentétben a kelbimbó tartalmazza a kaempferol nevű antioxidánst, amelyről kimutatták, hogy segít a sejtkárosodás ellen.
Sárgarépa
Köztudott, hogy a sárgarépa jót tesz a látásnak, hiszen a lutein és a zeaxantin forrása, amelyek védik a retinát az UV-fénytől, ráadásul csökkenthetik a szürkehályog kockázatát is. A sárgarépa tele van béta-karotinnal, amelyet szervezetünk A-vitaminná alakít át az erős immunrendszer, az egészséges látás és a bőr érdekében. Érdekesség, hogy a sárgarépa a hőkezelés során nem veszíti el a fontos karotinoidtartalmát.
Emellett egy több mint 57 000 ember bevonásával végzett tanulmánnyal már arra is rámutattak, hogy ha hetente legalább 2-4 sárgarépát elfogyasztunk, azzal 17%-kal csökkenthetjük a vastag- és végbélrák kockázatát.
Még több egészség: