A hobbikertészek egyik kedvenc időszaka a nyár, hiszen ilyenkor lehet igazán kiélvezni a verejtékes munkájuk gyümölcsét. Ám, sok esetben kellemetlen meglepetés érheti a kertészeket, amikor a leszüretelt zöldségekről kiderül, hogy ehetetlenül keserűek vagy csípősek. A probléma hátterében valószínűleg termesztéstechnológiai hiba áll, ami szerencsére könnyedén orvosolható. Mutatjuk, hogy mire érdemes odafigyelni!
Általában a víz- és a tápanyaghiánytól lesznek keserűek a zöldségek
Ha nem kapnak a növényeid megfelelő mennyiségű vizet, akkor könnyen előfordulhat, hogy emiatt keserű ízűek lesznek. A vízhiány miatt ugyanis például a retek nagyobb mennyiségű mustárolajat termel, amitől keserű ízű lesz. Ám, sok esetben még az öntözés sem elegendő ahhoz, hogy elkerüljük a kellemetlen keserű ízt.
A retekfélék például nemcsak a vízhiánytól lehetnek keserűek, hanem a tápanyaghiánytól is. De az is probléma lehet, ha nem időben szüretelsz, mert akkor már csak egy elöregedett, rossz ízű szárgumót találsz majd a kertedben.
A padlizsánnál arra fontos figyelni, hogy csak akkor alkalmas a konyhai felhasználásra, ha a termése még kemény. Ha már ráncosabb, vagy puhulni kezdett, akkor inkább ne használjuk, mert ekkorra már keserű és csípős íze lesz.
De a salátáknak is kulcsfontosságú a keseredés-mentességhez a jó és egyenletes vízellátás.
Az uborkák esetében a keserűség lehet egy fajtatulajdonság is, emiatt érdemes olyan típust választani, ami nem hajlamos a keseredésre. Az uborka is egyébként, mint sok más zöldség, azért keserű, mert így próbál védekezni a kártevő rovarok ellen. Ezenfelül a szárazság, a hőingadozás, valamint a kálium hiánya is okozhatja az uborka keseredését. Az uborka keserű ízéért egyébként egy kukurbitacin nevű anyag felelős. Természetesen attól, hogy keserű az uborka, még nem lesz mérgező vagy egészségre káros.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több növényes cikk itt: