Pörköltnemzetként furcsa, hogy sokan fintorgunk a különböző húsmentes recepteken, fennhangon soroljuk kifogásainkat ezekkel a zöldséges verziókkal kapcsolatban és lehetőleg minél harsányabban próbáljuk bizonygatni, hogy a pörkölt az igenis csak húsos lehet és semmi más.
Pedig azt hinné az ember, hogy magyarként minden alkalmat megragadunk arra, hogy pörköltet főzzünk: még akkor is, ha épp nincs otthon sertés vagy marha, esetleg nem kívánjuk a leterhelő, nehézkesebb húsos verziókat. Hiszen ezekben a fogásokban is van élvezet bőven – a sűrű, fűszeres szaft ugyanúgy tunkolható, a paprika ugyanúgy megszínezi a szánk csücskét és ugyanolyan kellemes jóllakottság árad majd szét bennünk egy jó adag zöldborsópörkölt elfogyasztása után.
Rövid főzés, ugyanolyan ízes szaft
Sokakban felmerülhet a kérdés ezen a ponton, hogy ugyan mitől lesz a szaftnak olyan mély, karakteres íze, ha a pörkölt a szokásos több óra helyett csak 20 percig rotyog a tűzhelyen. Nos, ennek eléréséhez néhány egyszerű trükköt kell bevetnünk, amelyek egyszerre garantálják majd a villámelkészítést és a felejthetetlen aromát is.
Mint a legtöbb magyaros étel esetében, itt is hagymával kezdünk, mégpedig nem kis mennyiséggel: legalább egy hatalmas fej vöröshagymát aprítsunk fel (tényleg a lehető legapróbbra), de akár kettőt is bevethetünk.
Ezt kell utána alacsony lángon, fedő alatt, nagyjából 8-10 perc alatt teljesen puhára és üvegesre dinsztelnünk. Ez a szinte szétfőtt, még épphogy nem karamellizált hagyma hozzájárul majd a szaft zamatához, sűrűségéhez, tunkolhatóságához.
Szintén kiemelten fontos a sűrített paradicsom karamellizálása: az önmagában is koncentrált, tömény napfényízű krém további magasságokba emelkedik, ha hagyjuk enyhén lepirulni a serpenyőben. Édeskésebb is lesz a ragu tőle, valamint a paradicsomban jelen lévő, titkos ötödik íz, az umami is felszabadul, kiteljesedik.
A fűszerezés terén nem kell túlgondolnunk a dolgot: bízzuk az ízesítést egy nagy kanál füstölt fűszerpaprikára valamint némi fűszerköményre, ennél többre nem is lesz szükség.
Borsóból használjunk frisset vagy mirelitet, előbbi lassabban, utóbbi gyorsabban puhul meg a szaftban. A konzerv és üveges hüvelyest inkább hanyagoljuk, az ugyanis már alapból túl puha, így könnyen szétfőhet a pörköltalapon, ráadásul az íze sem olyan friss és harsány.
A 20 perces zöldborsópörkölt teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeknek a recepteknek is adj egy esélyt: