Itt a ress és harsogós ZÖLDBAB, a nyár egyik favorit alapanyaga

Legyen zöld vagy sárga, készüljön belőle leves, főzelék vagy éppen rakottas, a zöldbab a hazai konyha egyik legkedveltebb zöldségféléje, a legtöbben szeretjük, és klasszikus, családi kedvenceink sora készül belőle – cikkünkből kiderül, miért érdemes ilyenkor (is) jó sokat fogyasztani belőle.

A nyári hónapok egyik legbővebben termő zöldségféléje a zöldbab, amelynek neve félrevezető, mert nemcsak zöld, hanem sárga változatban is fogyasztjuk, amelynek gyakori elnevezése a vajbab. A kultúrnövények igen népes családjába, a hüvelyesek közé tartozik, fogyasztjuk frissen és szárazan, fejtett bab formájában is. A zöldbabnak rengeteg alcsoportját különböztetjük meg, itthon a bokor- és a karóbab a legelterjedtebb, mindkettő bő termést hoz.

Zöldbab, vajbab, ceruzabab: megérkezett a nyár egyik kedvence

Az eredetileg Mexikóból származó növény az egész világon elterjedt, Európában a középkor óta fogyasztják, számos változata ismert – itthon elsősorban a sárga változatát kedveljük, míg nyugaton a zöld változata az ismertebb. A közönséges zöldbabfajták fiatal terményeit hívjuk ceruzababnak, amely egészen zsenge, a kifejlett zöldbabnál kisebb, keskenyebb és kiváló köretek készíthetők belőle, egészen rövid hőkezelést igényel csak, az egész világon kedvelt, de főleg ázsiai ételekben, szószokkal és különböző sült húsokhoz köretként remek megoldás.

A zöldbab nemcsak vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban gazdag zöldség, hanem nagyon alacsony a kalória- és szénhidráttartalma is, épp ezért a fogyókúrázók, cukorbetegek is bátran fogyaszthatják. Remek, laktató ételek készülhetnek belőle.

A fagyasztó alapdarabja

Bár, mint az összes zöldségfajta, természetesen a zöldbab is frissen a legfinomabb, de remekül fagyasztható is – mint az összes fagyasztott zöldségfélét, ezt is rögtön szedés után teszik jégre, így elég sok megmarad a frissességéből. Ha magunk fagyasztunk belőle, akkor erre feltétlenül figyeljünk, valamint hogy megtisztítva, darabolva tegyük el a fagyasztóba. A zöldbab egyébként nem igényel nagy tisztítást, végeit szokás csak levágni, valamint szárával együtt húzzuk le a növény közepén futó szálat is, amely minél idősebb a zöldség, annál vastagabb. Vannak, akik nem fagyasztva, hanem üvegben elrakva, vagy épp fermentálva, azaz kovászolva tartósítják, egyes vidékeken kedvelt savanyúságféle ez a változata.

Klasszikus magyar finomságok alapja

A zöldbab a magyar konyha tényleg egyik legalapvetőbb zöldségféléje, készül belőle leves hússal vagy anélkül, savanykásan, tejfölösen vagy éppen paprikás fűszerezéssel, általában a többi idényzöldséggel szokás párosítani, intenzív íze miatt egyedül a húsleves az, amelybe nem tesszük bele, az összes többi zöldséglevesben nyugodtan helyet kaphat. A zöldbabfőzelék nemcsak a menzák alapdarabja, hanem otthon is kedvelt fogás, általában tejfölösen készül, de vannak, akik ezt is inkább a paprikás, piros irányba tolják el. Ilyenkor nyár elején próbáljuk ki egy pici füstölt hússal és újkrumplival, tejfölös habarással elkészítve, nem fogunk csalódni.

A klasszikus magyar maradékmentő konyha kedvelt fogása a rakott zöldbab, amelyben darált hússal vagy épp pörkölttel és rizzsel rétegezve készül, rengeteg embert ismerek, akiknek ez az igazi comfort foodja, az a fogás, amelytől mindig otthonosan érzi magát, jó sok tejföllel összesütve, valóban igen finom és kiadós étel készíthető belőle.

Próbáljuk ki köretnek, tésztához, sültekhez

Ahogy már a cikk elején is írtuk, a ceruzababot szoktuk a leginkább ázsiai ételekben és friss köretekként használni, de a már kifejlett, frissen szedett, sárga hüvelyű babból is készíthető remek köret, ekkor éppen csak annyira kell megfőzni a babot, hogy ress legyen, majd átforgathatjuk egy kis vajon vagy jó minőségű olívaolajon, szórhatunk rá szezámmagot, chilipelyhet vagy durvára őrölt borsot. Sőt, sütőben elkészítve, a többi kora nyári, nyári friss zöldséggel párosítva, 200 fokos sütőben nagyjából húsz perc alatt remek gyors és egészséges köret vagy vacsora készülhet belőle.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több fincsi alapanyag:

Címlapról ajánljuk