A dióról tudjuk, hogy csodás alapanyag, mely agyra nem véletlen hasonlító termésével valóban támogatja az agyműködést is. De mit tud még?
Bár a dió energiatartalma magasnak számít, többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, kiemelendő ómega-3 zsírsav-tartalma, emellett gazdag növényi fehérjében, rostban, sőt, fontos kalcium-, magnézium-, szelén- és folsavforrás is.
Tudtad, hogy a dióféléken belül a zöld dió a legmagasabb minőségű?
A zöld diót még érés előtt szedik le a fáról, amikor a külső héj még élénkzöld árnyalatú. Fő jellemzője, hogy belseje, a dióbél még nem keményedett meg, ezért állagra ragacsos, puhább, szirupos.
A zöld dió mezei társához hasonlóan használható péksüteményekben, desszertekben, ízük pedig hasonló, de a zöldnek van egy földesebb aromája és illatos, fűszeres, kesernyés íze. Nyersen viszont nem fogyasztható!
A zöld dió élettani hatásai
A fent említett tulajdonságokkal ő is rendelkezik, de jóval gazdagabb antioxidánsokban és növényi alapú ómega-3 zsírsavakban, sőt, polifenolokban is.
Rendszeresen fogyasztva:
- segíthet csökkenteni a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát
- mérsékelni az LDL (rossz) koleszterin okozta károkat
- csökkenti a vérnyomást
- elősegíti a bélrendszer egészségét
- segít a testsúly szabályozásában
Tannin is van benne!
A sima dióval szemben tannint is tartalmaz, mely hasznos, ha pácokat, alkoholos italokat készítenek belőle. Azonban míg egyes tanninok antioxidánsként működhetnek, gátolhatják bizonyos tápanyagok felvételét a szervezetben.
A zöld dióból legtöbbször likőr készül, a napon megszárított zöld dió íze pedig picit hasonlít az olajbogyóéhoz is. Pácolva is sokan készítik.
Még több ősz itt: