7 mindennapi zajforrás, ami károsíthatja a hallásodat

Mondták már neked zenehallgatás közben, hogy vedd lejjebb a hangerőt, mert megsüketülsz? Meglepő lehet, de a mindennapi zajok valóban károsíthatják a hallást.

Érzékszerveink rendületlenül dolgoznak azon, hogy felfogják, és információvá alakítsák a bennünket érő ingereket. Bár az emberi hallás közel sem olyan kifinomult, mint négylábú társainké, fülünk mintegy 400 ezer hang megkülönböztetésére képes. Ha azonban hosszú ideig túl erős zajnak vagyunk kitéve, az akár a hallásunk károsodásához is vezethet. 

7 mindennapi zajforrás, ami károsíthatja a hallásodat

Az általunk hallott hangok a légnyomás dobhártyát érő rezgése. Attól függően, hogy a rezgések milyen erővel érik a dobhártyát, bizonyos hangokat halknak, míg másokat hangosnak hallunk. A hangerő mérésére a decibelt (dB) használjuk. A számunkra kellemes hangok kb. 50 decibel körül mozognak, 85 decibelnél elérjük a károsodást okozó tartományt, a 100dB feletti hangokat már kimondottan kellemetlennek találjuk, a 120 decibel pedig fájdalmat okoz.

Nagyon fontos, hogyha gyakran vagyunk kitéve magas decibelű zajnak, hangoknak, fülvédővel, füldugóval vagy speciális zajszűrővel védjük füleinket. 

Most összeszedtük, melyek azok a hétköznapi zajok, amelyek hosszú távon akár halláskárosodást is okozhatnak, kattints a képre! 

Forrásunk volt. 


Még több életmód itt:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...