Tisztázzuk elsőként az izakaja jelenséget. Japánban nevezik így azokat a kiskocsmákat, bárokat (de mindenképp alkoholos italokat, söröket, szakékat, szodzsukat kínáló helyeket), ahol a koccintás mellett emlékezetes falatkákkal laknak jól a vendégek. Ha képzavarral élnénk, akkor a japánok tapasbárjait hívjuk így. Hangulatos, egyedi helyekről van szó, értő gasztronómiával. Budapesten is van néhány izakaja (pl.: Enso, Costes Izakaya, Wafu…), most pedig egy újabb csatlakozott a társasághoz. Ez a YURU, amit egy ismert lépcsősor után találunk.
Fantasztikus fogások / fotó: Kiss Dorka, Raconteur Agency
Kevés az a fővárosi fiatal, aki ne szédült volna be legalább egyszer az Ötkertbe hajnalig táncolni, az pedig mindennek a netovábbja volt, amikor 2015-ben csatlakozott a komplexumhoz az emeleti Secret Room. Elég sok volt a fülledt buli a korlátozott kapacitású, abszolút bennfentes érzést hozó partyszobában, aztán 2022-ben egy bulival lezárták az érát, és helyébe jött a DOJO, még mindig “butikklubként”, menő bárral és bulikkal. Egyszerre mulatója az Y-, és a Z-generációnak, most pedig a jól ismert lépcsőházban még egy sejtelmes helyszínt találunk.
Igen, egy izakaját, ami nem látszik az utcáról, nincsenek nagy reklámtáblái… csak az számol vele, aki tud róla, már járt itt, érdeklődik az ázsiai kulinária iránt.
Ugyanis a YURU leginkább japán alapokra építkezik, és a műfaj követelményeinek megfelelően a “kistányéros” small plate rendszert hozza.
Vagyis a konyhájuk legjava ízléses kis adagokban érkezik, melyekből egyszerre többet érdemes rendelni. Így több ízvilággal, textúrával, hőmérséklettel találkozhatunk.
Igaz, hogy itthon még mindig gyerekcipőben jár ez a fajta gasztronómia, de hála az egyre több ázsiai, mediterrán és közel-keleti étteremnek, egyre kevésbé vonakodik a magyar az efféle étkezéstől. Pláne egy-két próbakör után, amikor rájön, hogy nem szükségeltetik egy fél szárnyast bevágni ahhoz, hogy kellemesen elteljünk. Leginkább ízzel, nem roppant mennyiségekkel. És nem, ezeket a tányérokat “máshol nem mosogatják el”, ketten 5-6 tányérnyi ázsiai különlegességgel bőven jól lehet lakni.
A tányérok letisztultak, díszítés nélkül, a reflektorfény az ízekre kerül, és arra, hogy autentikus technikák során készüljenek el. A konyhafőnök szerepében Hegedűs Leventét találjuk, aki többéves 101Bistrós munka után igazolt a Duna túlpartjára.
Biztos kézzel bont egzotikusabb halat, jól ismeri a jakitorizás csínját-bínját, és nem ijed meg attól sem, ha az ázsiai/japán vonalat ötletesen kell elhagyni picit.
Mondjuk néhány padronpaprika vagy karfiolrózsa miatt. Csilivel, lime-mal, kis misóval, taréval úgyis egykettőre ázsiai lesz az ízvilág.
Próbavacsoránkról négy fogást emelnénk ki leginkább: a gyoza (töltött tésztabatyu) egyből tarolt, az elmúlt idők legjobbja volt a műfajból. A leheletvékony tésztába rejtett zöldségek vagy húsos töltelékek sokszor nem lesznek kerekek, semlegesek maradnak, de a YURU házi tésztája egyrészt fantasztikus volt, másrészt a vega és a húsos gyoza is karakteresnek bizonyult. A nyársra húzott jakitori marhaoldalas és csirkecombfilé is hibátlan volt, ahogy a marhahátszínnel halmozott mértani pontossággal megalkotott katsu szendvics is lehengerlő. Megfogod az aprónak tűnő, de kraftos falatot, és szószostul, japán tejkenyerestül mondasz hálát érte. Ha a japán halvonal miatt érkeztünk, akkor jó szívvel ajánljuk a hamachi, vagyis japán sárgafarkú hal sashimijét (fattyúmakrélának is hívják).
Sisolevéllel, szójával, roppanós, remek minőségű sushigyömbérrel lesz teljes a gyönyörűen szelt nyers halhús.
Még nem kóstoltuk a ház kimcsijét, ahogy az izakaja Caesar is várat magára a pankós tintahallal együtt.
Mivel az izakaja alkoholos frissítők nélkül nem lenne az, ami, ezért számíthatunk szakékra, szodzsukra, japán whiskey-kre és persze kevert italokra. Ezekben kortyról kortyra megjelenik Ázsia. Egy kis juzuval, gyömbérrel, matchával, akár szakéalapon, akár például japán ginnel készítve. Bátran kérdezzünk a koktél-étel kombinációk után, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy mely zsírosabb falatot oldana jól egy savasabb ital, vagy hogy az adott mártást melyik koktél kerekíti még fűszeresebbé.
A YURU tehát egy nagy szórakozókomplexum mini klubjába ékelődött még kisebb izakaja/bár, és ezzel olyan ez, mint a matrjoska baba: nyitogatod, és mindig lesz még valami benne. Éppen ezért is lehet annyira jó randihelyszín: elsők egyikéhez, vagy a sokadikra. Közösen válogatva az étlapról, és a végére kicsit becsípve.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Étteremajánlóban nincs hiány nálunk: