Egy borongós, hűvös őszi napon nem bánjuk annyira, ha nem tölthetjük el időnket kint a szabadban. Ilyenkor van, aki kedvtelésből, más inkább kényszerből kezdi el kitakarítani otthonát. Hoztunk 11 szuper tippet, hogy az őszi nagytakarítás gyors és hatékony legyen!
FÜRDŐSZOBA
1. Zuhanyrózsa és ecet
A zuhanyrózsán már néhány hónap leforgása alatt is vastag vízkőréteg képződhet, vegyszerek helyett azonban egy sokkal egyszerűbb megoldást ajánlunk a tisztításra: egy uzsonnás zacskóba vagy kisebb vödörbe önts ecetet, a zuhanyrózsát pedig állítsd bele egy éjszakára a folyadékba. Az ecet néhány óra alatt feloldja a vízkövet, a zuhanyfejed pedig reggelre szebb lesz, mint új korában!
2. Fogkefe
Bár fogkefét 8-12 hete ajánlott cserélni, ezalatt az idő alatt is érdemes a sörtéket alaposan megtisztítani, erre pedig ismételten az ecetet tudjuk a legjobb szívvel ajánlani. Két egységnyi vízhez adj egy egységnyi ecetet, és hagyd a fogkefét a folyadékban egy éjszakán át.
3. Törölközőszárító radiátor
Vegyél elő egy régi, nem használt vagy páratlan, nedves pamutzoknit, húzd fel a kezedre, és kezdd el a résekből kitörölni a port. Ez a módszer a reluxáknál is működhet, sokkal egyszerűbb lesz kitisztítani a réseket, ráadásul a por sem száll tovább a levegőben.
KONYHA
4. Kávéfőző
A kávéfőzők gyorsan el tudnak vízkövesedni, érdemes őket legalább havonta átmosni a következő módszerrel: önts a víztartályba ecetet, majd csinálj egy üres (kávé nélküli) lefőzést. A legjobb az, ha a főzés felénél leállítod a gépet, és hagyod az ecetet egy negyed órán keresztül állni. Hogy az ecetszag és az íz ne maradjon benne a gépben, csinálj egy második üres, vizes lefőzést is, a következő kávéd így már biztosan nem lesz ecetes ízű. A kávéfőző kivehető alkatrészeit érdemes minden nap átmosni mosogatószeres vízzel.
5. Műanyagjátékok
A gyerekek műanyagjátékait (amik egyszer a földön fekszenek, majd ebéd közben már az asztalon vannak) néha ugyancsak ajánlatos lemosni, erre egy nagyon egyszerű praktika létezik, ha van otthon mosogatógép: egy gyors, alacsony hőfokú programra rakd be a játékokat (csak a műanyagból készülteket, ne legyen rajta sem plüss vagy más textília, a Barbie-babák sem valóak ide), a mosogatógép szuper tisztává varázsolja a gyerekek kedvenceit.
6. A mikró
Mikrohullámú sütőnk belső falain a szaftos ételek könnyen nyomot hagyhatnak. Egy hőálló pohárba/mérőedénybe önts fele-fele arányban vizet és ecetet, majd indíts el egy kétperces melegítést. Ezek után már egyszerűen letörölheted egy szivaccsal az addig makacsnak tűnő szennyeződéseket.
7. Sütőtisztítás vegyszerek nélkül
Egy csészét tölts meg félig vízzel, majd adj hozzá két evőkanálnyi szódabikarbónát, és keverd el jól a pasztát. A sütő alját ezzel a keverékkel és egy szivaccsal könnyen ki tudod tisztítani (főleg, ha néhány percig állni hagyod a vizes szódabikarbónát a koszos felületen, de a sütő oldala, kerete sem lesz nehezen tisztítható, ha ezt a megoldást választod!)
8. Mosogatógép
Hiába hisszük azt, hogy a mosogatógép mindig tiszta, ételmaradékok és más szennyeződések simán lerakódhatnak a gép alján, oldalán. Vegyük ki az edénytartó kosarakat (ezeket sima mosogatószeres szivaccsal átmoshatjuk), rakjunk be egy kisebb edényt 0,5-1 liter ecettel megtöltve a gép aljára, majd indítsunk el egy üres, gyors mosást. Ha ezzel végeztünk, a mosogatógép aljára szórjunk szódabikarbónát, és tegyünk még egy rövid mosókört, a gépünk csak úgy csillogni fog a tisztaságtól!
NAPPALI, HÁLÓSZOBA
9. Matracok, párnák, textilhuzatos fotelek és kanapék
Rögtön két módszert is ajánlunk, az elsőt arra az esetre, ha foltos lenne valamelyik bútor/bútorelem: egy tiszta, de nedves (!) törlőrongyot teríts a foltra, majd forró vasalóval menj át néhány alkalommal a szennyezett területen. A beszáradt folt ezek után könnyebben lesz eltávolítható ronggyal is, szivaccsal is!
A fentebb felsorolt elemek textil felületeit egy időigényes, de egyszerű módszerrel frissítheted fel: a párnára, matracra, textilfelületre szórj szódabikarbónát, hagyd 2-3 órát állni a fehért port a bútorokon, ha pedig lejárt az idő, menj át az anyagokon egy porszívóval.
10. Kutya- és macskaszőr
Porszívó helyett használj mosogatásra alkalmas gumikesztyűt! A gumi vonzza az állatszőrt segítségével pedig néhány perc alatt összeszedheted kis kedvenceid elhullatott bundáját.
11. Végül, de nem utolsósorban: a PORSZÍVÓ
A klasszikus, porzsákos és gégecsöves porszívókat a következőképpen érdemes kitisztítani: a papírból készült porzsákkal nincs probléma, ha megtelt, egyszerűen dobjuk ki (ne ürítsük ki, és használjuk fel még egyszer, mert ha az elvékonyodott papír kiszakad, komoly károk keletkezhetnek a porszívó motorjában), a textilzsákot pedig kéthavonta, ürítés után, folyó víz alatt mossuk addig, míg a zsák már tiszta vizet ereszt ki magából. Ezután hagyjuk, hogy a zsák teljesen megszáradjon.
Havonta egyszer vegyük ki a szűrőt a gépből, fújjuk ki belőle a lerakódott port, és töröljük át, valamint ne feledkezzünk meg a porszívó fejéről is, ezt a legegyszerűbben egy kefével tudjuk megfosztani a lerakódott portól, hajtól, szőrtől.
Ezeket olvastad már?
Büdös a mosógéped? - Megmutatjuk, hogyan tüntesd el a kellemetlen...
Sokan azt hiszik, hogy egy mosógépet nem kell tisztítani egyszerűen azért, mert úgyis mossa önmagát. Az elképzelés téves, a mosógépünk ugyanis nagyon mocskos tud lenni.
Masszi- Rigó CsillaÍgy tisztítsd ki a mocskos konyhai szivacsokat!
Neked is eleged van már abból, hogy a konyhai szivacsok egy tartalmasabb mosogatás után büdösek és tocsognak a mocsokban?
Masszi- Rigó CsillaHa elöltöltős mosógéped van, ezt a kis ajtót érdemes megismerned!
Biztos neked is feltűnt már, hogy az elöltöltős mosógépek alján van egy apró ajtó. Kinyitottad már valaha? Eláruljuk: igazi kincsekre lelhetsz benne.
Masszi- Rigó Csilla11 étel, amivel ki is takaríthatsz!
Az ételek nem csak arra jók, hogy megegyük őket. Van, amivel fogyasztása előtt/alatt/után ki is takaríthatsz. Jó, mi?
Brecz Judit