Sok nyelven beszélnek hozzánk a rántott húsok: töltötten, nagyobb szemű pankómorzsában, egészen vékonyra klopfolva, felgöngyölve… de két variációtól nem tud elvonatkoztatni a magyar: a nagyi klasszikus rántott húsától és a szomszédok tányérnyi méretű bécsi szeletétől, a wiener schnitzeltől. Ami kizárólag borjúbol az igazi, aranybarna köpenyben, burgonyasalátával, esetleg főtt/sült krumplival. A wiener schnitzel egy fogalom, és szerencsére egy bécsi kirándulás során több biztos ponton is elfogyaszthatjuk. Megmutatjuk a kedvenceinket, a megfizethetőbb kategóriából!
„Csupán” 1903 óta létezik a vendéglő a Wollzeile utcán, közel a Szent István-székesegyházhoz. Johann Figlmüller borozóként, vendéglőként, találkozóhelyként nyitotta, azóta pedig egy második étterem is létezik, ugyanezen a néven. Messzi földről járnak ide a turisták, ugyanúgy náluk szeretnék megkóstolni az első schnitzelt, mint ahogyan a Sacher Hotelbe járnak az azonos nevű tortaszeletért. Egyébként Figlmüllerék nem titkolóznak, receptúráikat örömmel megosztják a neten, hogy mindenki számára elérhető lehessen a minőségi osztrák konyha alapja.
De úgy, ahogy ők csinálják azt a bécsit… érdemes egyszer mindenképp kipróbálni! Fontos, hogy náluk sertésből készül!
Elegánsabb étterem, már-már szalon jelleg, de széles mosollyal fogadnak akkor is, ha hátizsákkal és elcsigázottan érkezünk meg egy nagy bécsi barangolás után. Látványkonyhával dolgoznak, de szagokra ne számítsunk, inkább kövessük le, hogy hogyan készül a schnitzel és a mámorító almás rétes, ami szintén a ház specialitása. Sigmund Freud kedvenc wiener schnitzele például egy kicsit másképp készült, és amikor a Hotel Grand Ferdinandban szállt meg, így kérte: zsírban sülve. Ezért a Meissl & Schadn-ben is rendelhetjük Freud-módra.
Mi az eredetit kóstoltuk eddig, petrezselyemes burgonyával és vadáfonya-lekvárral. Tányérnyi és szívmelengető.
Egyszerűbb, barátságos vendéglő, 165 év tapasztalattal. Nos, ez sem véletlen és az sem, hogy sok hithű „schnitzeles” csak hozzájuk jár, ha erre a fogásra vágyódik. Náluk csak borjúból készülhet és ajánlatukban burgonyasalátával érkezik, szelet citrommal, hogy adjon egy kis pikantériát a húsnak. Zárójelben jegyezzük meg, hogy az osztrák verziót, de a nagyon sűrű marhagulyást is mennyeien készítik Gmoakelleréknél!
Megfizethető, elérhető vendéglő, ahová érdemes azért asztalt foglalni, pláne hétvégén, ebédidőben!
Amikor az újhullám és a régi vágású értékek és szemléletek találkoznak. Ugyan a város széléig kell utaznunk, de a Pichlmaiers zum Herkner Michelin-ajánlott hely, fantasztikus, házias, de mégis technikás ételekkel, köztük a bécsi szelettel. Bravúrosan vegyítik a francia konyhaművészeti alapokat az osztrák-magyar monarchia ízeivel és fogásaival.
Ha kicsit kiszakadnánk a városi nyüzsgésből és elhagynánk Bécs belvárosát, ezzel együtt pedig emlékezetes ebédre, vacsorára vágyunk, akkor jó helyen járunk!
Kiskocsma, kategóriáján felüli konyhával! Ez egy olyan törzshely, amit a városlakók nagyon kedvelnek, tehát nem kell attól tartani, hogy egy autóbusznyi turista beszabadulna hozzájuk. A hangulat olyan, mintha egy műgyűjtő nappalijában söröznénk és a házigazdánk mennyei schnitzelét tálalnák elénk.
Mindig lelóg a tányérról, a krumpli kellően petrezselymes. Bármilyen napszakban jó választás, tetszeni fog a fesztelen, bohém hangulat.
Szerző: Pákozdi Nóra
Címlapkép: Facebook
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több meglátogatni való hely idehaza és külhonban: