Az Egyesült Királyság minden tájára igaz, hogy hatalmas rajongás övezi a különféle porhanyós, vajas kekszeket. Ez alól természetesen Wales népe sem kivétel, a tagország nevét lazán magán viselő édesség jellegre olyan, mint a shortbread és a scone közös unokatestvére. Akárcsak a shortbread esetében, a tészta itt is zsiradékban gazdag és porhanyós, a tartása, formája és félbevághatósága ugyanakkor inkább a scone-ra emlékeztet.
Wales cakes a legtöbb szupermarketben kapható Nagy Britannia-szerte, Walesben járva pedig szinte minden pékségben és kávézóban kapható. Cardiffban, a walesi fővárosban még tematikus boltocskákra is bukkanhatunk, ilyen a Cardiff Bakestones és a Fabulous Walescakes is, mindkét helyen többféle ízben és variációban kóstolhatjuk meg a nevezetességet.
Ha azonban épp nem tervezünk ilyen távoli kiruccanást, jó hír, hogy házilag is elkészíthetjük, hiszen már-már pofonegyszerű receptről van szó. A tésztához mindössze lisztre, cukorra, tojásra, sütőporra és kevés tejre van szükségünk - na meg a porhanyósságot garantáló, jó minőségű vajra és zsírra.
TIPP: Mindenképpen érdemes a kétféle zsiradékot vegyesen használni, hiszen így az állaga kezelhető lesz a hideg vajnak köszönhetően, még a zsír csodás ízt ad minden falatnak.
Ami az ízesítést illeti, a klasszikus alapverzió a mazsolás, de egyéb aszalt bogyós gyümölcsökkel is szokás készíteni. Szintén elterjedt cukrozott gyömbérkockákat tenni a tésztába, de csokoládédarabkákkal ízesíteni sem ördögtől való dolog. Érdemes tehát a saját ízlésünk szerint tenni a tésztába aszalványt vagy csokit, ügyelve rá, hogy a töltelékek súlya ne haladja meg a zsiradék tömegének felét.
A tészta alapanyagaival nincs más dolgunk, mint összegyúrni és kinyújtani, majd pogácsaszaggatóval formára szaggatni. A recept egyetlen, esetleges gyakorlatot igénylő része a sütés: a Wesh cakes ugyanis hagyományosan nyílt láng felett, egy nagy vaslapon sült kétoldalt aranybarnára. Na persze se megijedni, se tüzet gyújtani nem kell, a kekszeket serpenyőben, kevés felforrósított zsíron is ki tudjuk sütni, csak legyünk türelmesek!
A serpenyőt ne zsúfoljuk túl, inkább süssük 2-3 adagban a kekszeket, a lángot vagy főzőlapot pedig tartsuk közepes alatti erősségen, hogy ne égjen meg a sütemény oldala azelőtt, hogy teljesen átsülhetne a tészta.
A kész kekszeket fogyaszthatjuk azonnal is, de ha hagyjuk kihűlni, akkor dobozba téve napokig eláll, és szaftos marad.
Mivel tényleg könnyen elkészíthető, megúszós édességről van szó, érdemes gyakran készíteni és minél többféle ízesítésben kipróbálni. Ha pedig kipróbálnátok másmilyen brit süteményeket is, akkor a már említett scone és skót shortbread mellett bőven van még miből választani, hiszen szinte minden városnak-megyének van saját specialitása. Cornwallban heavy cake-et falatoznak, Cotswolds környékén a lardy cake és a dripper hódít, míg Yorkshire-ben a fat rascal, Northumberlandben pedig a singing hinny a sláger. De ez már egy másik cikk témája...
A Welsh cakes teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeknek a recepteknek is adj egy esélyt: