Kiderült, hogy nem csak a felfázás ellen csodaszer a vörösáfonyalé

Napi Tippünkből a vörösáfonya egy újabb pozitív hatását ismerheted meg: hozzájárulhat a jobb emésztéshez.

Valószínűleg minden nő tudja, hogy a felfázás megelőzésére és a tüneteinek enyhítésére vörösáfonyát kell fogyasztani. Ráadásul ez nemcsak valami népi babona, a tudomány is alátámasztotta ezeket a megfigyeléseket, ugyanis kiderült, a savanykás, piros ital segít csökkenteni a rossz baktériumokat a húgyutakban. De az vörösáfonyának számos más egészségügyi előnye is van.

A székrekedésen is segít a vörösáfonyalé

A vörösáfonyában található antioxidánsok csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát

Nevezetesen: a Journal of the Science of Food and Agriculture című folyóirat 2020. novemberi számában megjelent tanulmány szerint a vörösáfonyában található antioxidánsok (konkrétan az antociánok és a pelargonidin) rákellenes hatásúak, és csökkenthetik például a szívbetegségek kockázatát is.

Azonban van még egy felhasználási módja az áfonyalének, amire egyesek esküsznek: az itallal pörgetik fel az emésztésüket, ha székrekedéssel küzdenek.

Az áfonyalé fogyasztásával növelheted a folyadékbeviteled

A vörösáfonyalétől a nagydolgod is beindul?

Röviden: igen, lehetséges. Bár a vörösáfonyalé nem a leghatékonyabb természetes hashajtó székrekedés esetén, több oka is van annak, hogy segíthet beindítani az emésztésedet.

Az első a hidratálás.

Ha folyton elfelejtesz elegendő vizet inni, mert túl semmilyen az íze, akkor az áfonyalé segíthet elérni a kitűzött napi folyadékbeviteli célod. Mivel a megfelelő hidratáltság kulcsfontosságú az egészséges és rendszeres bélmozgás szempontjából, így az áfonyalé fogyasztásával növelheted a folyadékbeviteled, hogy el tudj menni WC-re!

Vörösáfonyás scones

A scones egy angol, általában cukormázzal csurgatott teasüti, legnagyobb hagyománya Devonban és Cornwallban van. Cream tea - egy kifejezés a délutáni teázásra, ha ilyet rendelünk egy ...

Vörösáfonyás joghurt mousse

Egy nagyon egyszerű és finom desszert. Elkészíthetjük más gyümölcslekvárral is. Ha a lekvárunk nem elég édes, édesíthetjük a krémet 2-3 ek cukorral is.

Emellett a vörösáfonyalé egy természetes cukor, a fruktóz forrása is, amelynek enyhe hashajtó hatása lehet. Egy tipikus adag (240 ml) gyengéden segíti a széklet mozgását a bélrendszerben. Viszont azt érdemes észben tartanod, hogy ha különösen érzékeny vagy a fruktózra (mint például sok IBS-esben szenvedő), vagy nagy mennyiségben fogyasztod, akkor hasmenést is okozhat. A tanulság? Fontos a mértékletesség.

Ezenkívül az áfonyalé tartalmaz egy szalicilát nevű vegyületet, ami arról ismert, hogy növeli az egészséges baktériumokat a bélben, ezáltal javítja az emésztést.

Egy tipp: Bár a vörösáfonyából készült ital székrekedés-csökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, valójában lényegesen kevesebb rostot tartalmaz, mint az egész áfonya. Ez azt jelenti, hogy az áfonyalé fogyasztása nem biztos, hogy olyan hatékony a székrekedés kezelésében, mintha az egész vörösáfonya és/vagy más magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása.

Mennyi vörösáfonyalevet ihatsz meg egy nap?

Az ajánlott napi áfonyalé adag 240 ml. Érdemes ezt a mennyiséget betartani, mivel a túlzott mértékű fogyasztása olyan kellemetlen eredményekhez vezethet, mint a hasmenés, vércukorszint-emelkedés és gyomorgörcsök.

Vörösáfonyás péksütemény

Az áfonyás zsemléhez nem kell más a szokásos liszt-vaj-tej-só-tojás összetevőkön kívül csak egy kis narancshéj és vörös áfonyalekvár, de más kicsit különlegesebb lekvár is jó ...

A vörösáfonyalé kiválasztásakor figyelj, hogy lehetőleg tiszta, cukrozatlan terméket válassz.

Azonban a túl sok áfonyalé fogyasztása más komoly problémákat is okozhat:

  • Még a 100 százalékos áfonyalében lévő természetes cukrok is összeadódhatnak, és hozzájárulhatnak a 2-es típusú cukorbetegség kockázatához/szövődményeihez, valamint fogászati problémák is jelentkezhetnek.
  • Az áfonyalé oxalátokat tartalmaz, ami a Medical College of Wisconsin szerint hozzájárulhat a vesekövek kialakulásához az arra hajlamos embereknél. Veseproblémákkal küzdőknek ezért érdemes előzetesen orvossal konzultálni az áfonyalé fogyasztásáról, és akár kerülni azt.

Az áfonyalé kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, köztük a vérhígítókkal, ezért is fontos, hogy előzetesen konzultálj orvosoddal, ha áfonyalével kezelnéd a székrekedésedet.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Még több érdekességről olvashatsz itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...