Valószínűleg minden nő tudja, hogy a felfázás megelőzésére és a tüneteinek enyhítésére vörösáfonyát kell fogyasztani. Ráadásul ez nemcsak valami népi babona, a tudomány is alátámasztotta ezeket a megfigyeléseket, ugyanis kiderült, a savanykás, piros ital segít csökkenteni a rossz baktériumokat a húgyutakban. De az vörösáfonyának számos más egészségügyi előnye is van.
A vörösáfonyában található antioxidánsok csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát
Nevezetesen: a Journal of the Science of Food and Agriculture című folyóirat 2020. novemberi számában megjelent tanulmány szerint a vörösáfonyában található antioxidánsok (konkrétan az antociánok és a pelargonidin) rákellenes hatásúak, és csökkenthetik például a szívbetegségek kockázatát is.
Azonban van még egy felhasználási módja az áfonyalének, amire egyesek esküsznek: az itallal pörgetik fel az emésztésüket, ha székrekedéssel küzdenek.
A vörösáfonyalétől a nagydolgod is beindul?
Röviden: igen, lehetséges. Bár a vörösáfonyalé nem a leghatékonyabb természetes hashajtó székrekedés esetén, több oka is van annak, hogy segíthet beindítani az emésztésedet.
Az első a hidratálás.
Ha folyton elfelejtesz elegendő vizet inni, mert túl semmilyen az íze, akkor az áfonyalé segíthet elérni a kitűzött napi folyadékbeviteli célod. Mivel a megfelelő hidratáltság kulcsfontosságú az egészséges és rendszeres bélmozgás szempontjából, így az áfonyalé fogyasztásával növelheted a folyadékbeviteled, hogy el tudj menni WC-re!
Emellett a vörösáfonyalé egy természetes cukor, a fruktóz forrása is, amelynek enyhe hashajtó hatása lehet. Egy tipikus adag (240 ml) gyengéden segíti a széklet mozgását a bélrendszerben. Viszont azt érdemes észben tartanod, hogy ha különösen érzékeny vagy a fruktózra (mint például sok IBS-esben szenvedő), vagy nagy mennyiségben fogyasztod, akkor hasmenést is okozhat. A tanulság? Fontos a mértékletesség.
Ezenkívül az áfonyalé tartalmaz egy szalicilát nevű vegyületet, ami arról ismert, hogy növeli az egészséges baktériumokat a bélben, ezáltal javítja az emésztést.
Egy tipp: Bár a vörösáfonyából készült ital székrekedés-csökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, valójában lényegesen kevesebb rostot tartalmaz, mint az egész áfonya. Ez azt jelenti, hogy az áfonyalé fogyasztása nem biztos, hogy olyan hatékony a székrekedés kezelésében, mintha az egész vörösáfonya és/vagy más magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása.
Mennyi vörösáfonyalevet ihatsz meg egy nap?
Az ajánlott napi áfonyalé adag 240 ml. Érdemes ezt a mennyiséget betartani, mivel a túlzott mértékű fogyasztása olyan kellemetlen eredményekhez vezethet, mint a hasmenés, vércukorszint-emelkedés és gyomorgörcsök.
A vörösáfonyalé kiválasztásakor figyelj, hogy lehetőleg tiszta, cukrozatlan terméket válassz.
Azonban a túl sok áfonyalé fogyasztása más komoly problémákat is okozhat:
- Még a 100 százalékos áfonyalében lévő természetes cukrok is összeadódhatnak, és hozzájárulhatnak a 2-es típusú cukorbetegség kockázatához/szövődményeihez, valamint fogászati problémák is jelentkezhetnek.
- Az áfonyalé oxalátokat tartalmaz, ami a Medical College of Wisconsin szerint hozzájárulhat a vesekövek kialakulásához az arra hajlamos embereknél. Veseproblémákkal küzdőknek ezért érdemes előzetesen orvossal konzultálni az áfonyalé fogyasztásáról, és akár kerülni azt.
Az áfonyalé kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, köztük a vérhígítókkal, ezért is fontos, hogy előzetesen konzultálj orvosoddal, ha áfonyalével kezelnéd a székrekedésedet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több érdekességről olvashatsz itt: