Persze a vodkát is jól ismerjük, de azt, hogy ételbe is csempészhetünk belőle, talán kevésbé ismert. Na de nézzük meg azért egy kicsit közelebbről, mit is tudunk róla?
Vodka
Neve a voda szóból ered, egy kicsinyítő képzővel kiegészítve. Jelentése: vizecske. (Ezt valószínűleg a semleges íze miatt kaphatta.) Bármilyen keményítőben vagy cukorban gazdag alapanyagból készülhet, legyen az gabona, cirok, rozs, kukorica, búza, burgonya, melasz, szójabab, rizs, cukorrépa, de még szőlő is.
Feltehetőleg vagy az oroszoktól vagy a lengyelektől származik. A két nemzetiség vodkája némileg eltér, így ezt a két fő típust különböztetjük meg. Előbbi teljesen hagyományos, mondhatni íztelen, míg lengyel társát valamilyen gyümölccsel ízesítik.
A két nemzet legtöbbször nagyobb étkezésekhez fogyasztja, remekül illik savanyúságok, krumplipüré, húsgombóc vagy kenyér mellé is. De mi van akkor, ha nem az étel mellé, hanem benne fogyasztjuk? Mutatunk pár remek példát – túl a Bloody Maryn, koktélokon és gyümölcssalátákon –, miket készíthetünk belőle, ha erre adnánk a fejünket.
Levesek és öntetek
Már említettük, hogy íze teljesen semleges, így jól illik az édes és sós ételekhez is. Remekül feldobhatunk vele egy szezonális gyümölcsökből készült hideg gyümölcslevest, de adhatjuk különböző öntetekhez, mártásokhoz is.
Fagylaltok és egyéb édességek
Házilag készített sütiket és fagyikat is megbolondíthatunk kevés vodkával, azért arra ügyeljünk, hogy csak felnőttek kapjanak belőle!
Habár ezekhez az desszertekhez igencsak elenyésző alkoholmennyiségre van szükség, biztos ami biztos, a gyerekeknek készítsük inkább a mentes változatot.
Húsok és halak
Mártásokhoz és szószokhoz is kiváló alapanyag lehet belőle. Bár elsőre furcsa lehet, de a kínai kajákba is löttyinthetünk keveset, hiszen nem túl karakteres az íze, és főzés után csak egy egészen kicsit érezni az alkoholt.