Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), mivel a következő napokban továbbra is marad a száraz, meleg idő, jelentősebb mennyiségű csapadék pedig nem várható, melynek következtében várhatóan erősödni fog az aszály. A NAK kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.
Hidrometeorológiai viszonyok és az előrejelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését. Ebben az időszakban nem kell vízkészletjárulékot fizetni a mezőgazdasági termelőknek, illetve vízjogi engedély nélkül, bejelentést követően egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges - közölte a NAK az MTI-vel.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság aszálymonitoring-rendszerének jelentései és a NAK megyei szervezeteinek jelzései alapján az ország egész területén vízhiány van, a talaj felső 50 centiméteres rétege az elmúlt időszakban tovább száradt, már szinte az egész országban a kritikus 40 százalékos érték alá csökkent a nedvességtartalma, de az Alföldön és a Kisalföldön 30 százalék alatti értékek is előfordulnak - írja a NAK.
A vízhiány egyre több települést érint, kiváltképpen igaz ez a Budapest közeli településekre. Mivel a fővároshoz közeli települések környékére egyre több ember költözik, a nagy melegben egyre többen használják az ivóvizet locsolásra és a medencék feltöltésére, előfordulhat, hogy egyes helyeken nem mindig van elég víz, A Telex.hu cikke szerint Pécel egyes részein a víztározók kiürülése miatt az előző hétvégén előfordult, hogy nem folyt víz a csapból.
Pécel város vezetése ezért határozatot hozott a vízfogyasztás korlátozásáról, melynek értelmében ivóvízzel tilos az öntözés, az úttisztítás, autók slagos mosása vagy például a házi úszómedencék töltése. A polgármester azt az utasítást adta ki a helyi mezőőröknek, hogy ellenőrizzék a településen a határozat betartását.
Nemcsak Pécelen, több helyen is problémák fordultak elő a vízellátással, több település vezetője és a helyi vízművek pedig arra kérték a lakosokat, mellőzzék a nem létfontosságú víz fogyasztását, és ne ivóvízzel locsoljanak, mossanak autót, vagy töltsék fel a medencét. Fennakadások vannak Gödöllőn is, itt az önkormányzat június 23-tól június 30-ig a település területén részleges vízkorlátozást rendelt el, reggel 8 és este 21 óra között tilos a locsolás és az autómosás.
A Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) az ivóvizek lakossági és intézményi felhasználásának korlátozására kérte Budakalász és nyolc másik pilis-dunakanyari település lakóit, miután ellátási gondok jelentkeztek az ivóvíz-szolgáltatásban, írta ki a tájékoztatását Budakalász önkormányzata múlt kedden. Az önkormányzat itt is arra kéri a lakókat, hogy a nem létfontosságú vízfelhasználást ne vezetékes ivóvízzel oldják meg a lakók.
Pécelen több probléma is felmerült, a vízműkutak egyikében annyira leesett a vízszint, hogy leállították, kettő viharkár miatt, egy pedig szűrőszakadás miatt nem tud üzemelni. A szakemberek szerint amennyiben sikerülne egy kis időre visszaszorítani a víz nem létszükségletű felhasználását, úgy néhány napon belül hamar fel lehetne tölteni az egyes víztározókat.
Dombi János, a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató főmérnöke szerint az ilyen problémák jellemzően csak a júniusi hónapokban szoktak felmerülni, amikor az iskola vége és a nagy meleg miatt hirtelen duplájára nő a vízfogyasztás. Néhány napos fennakadás miatt márcsak pénzügyileg sem lenne érdemes nagyobb kapacitást fenntartani, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az emberek nem foglalkoznak a medencetöltési tilalommal, és amíg folyik a csapból a víz, addig ivóvízzel töltik fel a medencét, ezzel locsolják a füvet is.
Budapestről egyre több ember költözik ki külvárosi részekbe vagy az agglomerációba, és bár így a főváros bővelkedik a vízben, a környező kisvárosokban sokszor nincs olyan kiépített infrastruktúra, ami az egyre nagyobb lakosú településeket problémamentesen ki tudná szolgálni megfelelő mennyiségű ivóvízzel.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: