Ahhoz nem kell nagy szakegészségügyi tudás, hogy értsük: ha szomjasak vagyunk, vizet kell inni. Azt viszont kevesen tudják, hogy a szervezet máshogy is jelzi, ha folyadékra lenne szüksége – ha időnként ok nélkül levertnek és rosszkedvűnek érzed magad, akkor kezdhetsz gyanakodni, hogy több vizet kéne innod.
Számtalanszor bizonyították már tudományosan, hogy a megfelelő folyadékbevitel segít felébredni, élénkebbnek maradni, és a hangulatodat is javítja. Egy friss kutatás most kimutatta, hogy ha nem iszol eleget, az utóbbi is drasztikusan változik.
A PLOS One tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban az látszik, mi történik, ha két külön csoportra osztott ember más mennyiségű folyadékot vesz magához. A kutatók az első, egyébként sok vizet fogyasztó csoporttól azt kérték, drasztikusan csökkentsék a folyadékbevitelüket, a másik, egyébként kevesebbet fogyasztóknak pedig azt mondták, növeljék meg jelentősen. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők hangulata, jókedve erősen változott attól függően, hogy mennyi vizet fogyasztottak.
Az első csoport a folyadékbevitel csökkenésének következtében alacsonyabb szintű elégedettségről, nyugalomról, kevesebb pozitív érzelemről és lendületről számolt be, míg a második csoport pontosan az ellenkezőjét tapasztalta. A hatások már az első három nap alatt jelentkeztek. A több folyadékot ivó csoport jobban is aludt, és kevésbé volt fáradékony.
Az első csoportnál fizikai tünetek is jelentkeztek: gyakoribb volt a fejfájás, a fáradtság, a szomjúságérzet és megnehezedett a koncentráció.
Azok, akiknek javult az életminőségük a kísérlet során, átlagosan 2,5 liter vizet ittak. Azok, akik kevesebbet ittak, mint szoktak, mindössze egy litert vittek be a szervezetükbe. Ebből jól látszik, hogy a minimum 2,5 literre kéne törekedni – de azt is fontos megjegyezni, hogy minden szervezet más, és az életmód nagyban befolyásolja, mennyi az ideális folyadékbevitel. Annak például, aki gyakran sportol, sokat mozog, még ennél is többre lehet szüksége.
Még több érdekesség a vízfogyasztásról: