Mindenki tudja, hogy fontos a folyadékpótlás, főként a meleg, nyári időben. Arról már kevesebbet beszélünk, hogyan kell okosan inni. Dr. Majorosi Emese, a Rózsakert Medical Center életmód-orvosa ebben segít most.
Miért fontos a megfelelő folyadékbevitel?
A víz nélkülözhetetlen eleme az emberi szervezet működésének. Biztosítja a vérkeringést, szabályozza a vérnyomást és a test belső hőmérsékletét, fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, elősegíti az ízületek megfelelő működését. Ha nem viszünk be elegendő mennyiségű folyadékot, az fáradékonysághoz, koncentrációzavarhoz, fejfájáshoz vezethet, és a bőrünket is száríthatja, rugalmatlanná teheti. Napi 5 dl-nél kevesebb folyadék hosszútávon károsíthatja a vesét is.
Ihatunk túl sokat is?
Igen. Ha túl sokat iszunk, a vér túlzott mértékben felhígulhat, ami csökkenti a benne lévő nátriumion koncentrációt, ettől felborulhat a sóháztartásunk. Ennek tünetei az izomgörcs, fejfájás, tompultság, bágyadtság. A vesék óránként maximum egy liter vizet tudnak kiválasztani. Ha ennél többet iszunk, akkor csak feleslegesen terheljük a szervünket. A túlivás nagyon extrém esetekben halálhoz is vezethet. Extrém soknak számít az egy óra alatt elfogyasztott, 1,5 litert meghaladó folyadékmennyiség.
Akkor mennyi az ajánlott?
A szükséges folyadékfogyasztás mennyisége függ az évszaktól, a fizikai aktivitástól, és esetleges egyéb tényezőktől is. Annyi folyadékot érdemes fogyasztani, hogy napi 1,5-2 l vizeletünk legyen. Ez egy átlagos felnőtt esetén normál időjárási viszonyok mellett napi 2-2,5 liter folyadékot jelent, ami nyári hőségben vagy intenzív fizikai igénybevétel esetén 3-4 liter is lehet. Nem árt tudni, hogy ebbe a mennyiségbe beletartozik az ételekkel bevitt folyadék is. Sok folyadékot tartalmaznak a levesek, gyümölcsök, zöldségek.
Inni folyamatosan
Az sem mindegy, mikor veszünk magunkhoz folyadékot. A lényeg a rendszeresség: ne délután jusson eszedbe, hogy aznap még nem ittál semmit és fogyaszd el az addig elmulasztott mennyiséget pár perc alatt. Reggeli mellé is igyál vizet, utána pedig folyamatosan fogyassz kisebb adagokat egész nap.
Mit igyunk?
A legjobb a szénsavmentes ásványvíz, ami sok hasznos iont és ásványianyagot tartalmaz. Krónikus betegségben szenvedők, diétázók figyeljenek az adott víz összetételére. Jó választás még kisebb mennyiségben a gyümölcs-, és zöldtea, illetve a 100%-os gyümölcslé.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!
Ezeket olvastad már?
Unod a vizet? Akkor dobd fel az italod! 3 ötlet...
Sokan nem tudnak egész nap csak vizet inni, viszont a túlzott üdítőital-fogyasztás sem a legjobb megoldás. Bolondítsuk meg innivalónkat a változatosság jegyében!
Bodon Judit dietetikusGyakran fáj a hasad, görcsölsz? Lehet, hogy IBS-ed van!
Sokan küzdenek hazánkban rendszeres hasi fájdalommal, görcsökkel, amelyek látszólag ok nélkül jelennek meg. Érdemes utánajárni a problémának, lehet, hogy IBS áll a háttérben!
Rózsakert Medical Center7+1 leggyakoribb fogápolási tévhit
Te is csak az utolsó pillanatban keresed fel a fogorvost? Csak félévente cseréled a fogkefédet? A fogorvos véleménye a leggyakoribb fogápolási tévhitekről.
Rózsakert Medical CenterFogyás gyomorballonnal
Valószínűleg sokaknak radikálisnak tűnnek az orvosi fogyókúrás módszerek, de vannak azok a helyzetek, amikor ezek jelenhetik a tartós megoldást. Ismerjük meg a gyomorballont!
Rózsakert Medical Center