Nemrég írtunk mi is arról, hogy a mikroműanyagok ma már szinte mindenhol megtalálhatók, így például a különféle élelmiszerekben, sőt még a vízben és a levegőben is. Bár egyelőre még nem teljesen egyértelmű, mennyire nagy az egészségkárosító hatásuk, nagy esély van rá, hogy ezek a toxinnak minősülő anyagok az asztmától a rákig egy sor betegség kialakulásában játszhatnak közre. Egy új kutatás azonban azt állítja, hogy lehetséges megtisztítani tőlük az ivóvizünket, írja a Telex oldala.
A forralás segíthet megszabadulni a mikroműanyagtól
Az említett kutatás során a kínai Kanton Orvosi Egyetem és a Csinan Egyetem kutatói lágy, és ásványi anyagokban gazdag vizekkel is elvégezték a szóban forgó kísérletet, amely során a kutatók mikroműanyag-darabokat (NMP-k) juttattak a vízbe, majd felforralták azt, és leszűrték.
Ez az egyszerű vízforralási stratégia képes »eltávolítani« az NMP-ket a háztartási csapvízből, és potenciálisan ártalmatlaníthatja az NMP-k vízfogyasztással történő emberi bevitelét
– idézi a közzétett tanulmányt a Telex.
A kutatók szerint egy sor műanyag kerülhet a szervezetünkbe, ám leggyakrabban polisztirol, polietilén, polipropilén és polietilén-tereftalát található az ivóvizekben. A kísérlet során a (kemény) kalcium-karbonátban gazdagabb vízből nagyobb koncentrációjú NMP-t tudtak eltávolítani a tudósok. A kalcium-karbonátról vagy vízkőről pedig köztudott, hogy gyakran leülepedik a vízforralókban, és a hőmérséklet-változás hatására a műanyagdarabokat is képes kéregszerűen körbevonni, így azok leülepednek, írja a cikk.
A kutatás során az is kiderült, hogy bár a lágy vizekből is kioldódik némi kalcium-karbonát, ezekben a mikroműanyagok nagyjából negyede ülepedett le. A darabkákat aztán a kutatók egy teaszűrésre alkalmas rozsdamentes acélhálóval távolították el.
A kutatást végzők azt remélik, hogy egyre többen alkalmazzák majd ezt az egyszerű praktikát, amely vizsgálatuk szerint hatékonynak bizonyult. A vízszűrés látszólag működik, ám további kutatásokkal kell majd alátámasztani.
Még több friss hír: