Alig egy hete írtunk arról az Innovációs és Technológiai Minisztérium által benyújtott javaslatról, mely szerint 2021. január 1-től nem csak az Európai Unió által kötelezően előírt egyszer használatos műanyagok forgalmazása lenne betiltva Magyarországon, de a nejlonzacskókat és a műanyag tasakokat is kivonnák a forgalomból.
A tervezet szerint törvény szabályozta volna a műanyag zacskók forgalmazását, május 19-én, kedd délután azonban az Országgyűlésben bejelentették, hogy a kormány visszavonja a törvényjavaslatot.
Miért? Nem tudjuk
Hogy miért, és mi az indoka a visszavonásnak, az sehol sem derül ki, a jogszabálytervezet parlamenti adatlapjáról is csak annyi információ áll rendelkezésre, hogy a javaslat státusza visszavont, az indítvány visszavonása pedig kedd délután történt meg - derül ki a hvg.hu cikkéből.
A törvény elfogadásával a kormány felhatalmazást kapott volna arra, hogy rendeletben szabályozza a korlátozás és tilalom alá sorolható termékek körét, azoknak gyártását valamint forgalomba hozatalát. Az ITM javaslata azokra a műanyag termékekre irányult volna, amelyek jellemzően egy használat után a kukában végzik.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón arról beszélt, hogy a szabályozás
uniós kényszer. A
hvg.hu cikkében leírtak szerint úgy fogalmazott, ezt nem feltétlenül a jó szándékuk miatt teszik, hanem azért, mert van egy uniós elvárás,
“ami azt mondja, hogy 2025-ig 90 százalékkal kell csökkenteni ezeknek a műanyagoknak a felhasználását. Ezért mi is arra kényszerültünk, hogy ezt meghozzuk. E mögött egyébként állnak méltányolható környezetvédelmi szempontok, ezért a döntést a kormány támogatni tudta."Az
Origo információi szerint az Országgyűlés
nem törölte el véglegesen a javaslatot, csak egy későbbi időpontban tárgyalják majd újra. A mostani lépést azzal magyarázzák, hogy bár a kormány elkötelezett a környezetet károsító termékek hazai korlátozása mellett, a koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet után a hazai műanyagipari vállalkozások lélegzetvételhez kell, hogy jussanak.
Az Origo cikkében leírtak szerint az ITM továbbra is folytatni fogja az egyeztetéseket azt illetően, hogyan lehetne kivitelezni itthon a tervezetben leírtakat, a cikk szerint azonban a minisztérium értelmezési kérdésekre is várja a válaszokat az Európai Bizottságtól azt illetően, melyek az egyszer használatos műanyagtermékekre vonatkozó pontos előírások és iránymutatások,mert az eredeti uniós irányelv nem fogalmazott eléggé konkrétan.
A javaslat visszavonásának hírére kedden este a Greenpeace aktivistái a Karmelita kolostor falára vetített szavakkal reagáltak a kormány döntésére. A környezetvédelmi szervezet szerint a döntés érthetetlen, és a kormány negyedmillió ember kérését utasította vissza azzal, hogy visszavonták a javaslatot.
“Ez a jogszabály lehetett volna az első lépés egy hulladékmentes Magyarország felé, egy olyan gazdaság felé, amely az egyszer használatos kultúra helyett végre a természettel való harmóniára törekszik” -nyilatkozta Simon Gergely, a
Greenpeace vegyianyag szakértője. A szervezet reméli, hogy a kormány mihamarabb foglalkozni fog az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló tervezettel.
A hazai műanyagszennyezettség kritikusságát a
Greenpeace friss kutatása is bizonyítja, amely háromszor annyi mikroműanyag-részecskét mutatott ki a Dunában, mint a korábbi vizsgálatok. De nem csak a Duna
vize ilyen szennyezett, a mikroszemcsék megtalálhatóak a palackozott vizeinkben, az élelmiszereinkben és a levegőben is, egy ember egy héten átlagosan
5 gramm műanyagot fogyaszt el.
via hvg.hu, origo, Greenpeace