Visszahozza a járvány az egyszer használatos műanyagokat?

A leghatékonyabb a koronavírus-járvány idején a szelektív hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése lenne, úgy, hogy a csomagolóanyagok minél több százaléka kerülhessen újra használatba, és megvalósulhasson a körforgás.

Számos kormány tiltotta be az egyszer használatos műanyag termékek használatát a pandémia előtt, hogy csökkentse a környezeti terhelését. 2018 júliusáig 127 ország fogadott el törvényt az egyszer használatos műanyagok kezelésére. A legtöbb szabályozás a műanyagból készült tasakok, zacskók és szatyrok gyártására, használatára, kereskedelmére és az ebből keletkező szemét kezelésére vonatkozik - írja a Qubit.hu. Az egyszer használatos nejlonzacskók rehabilitálásával viszont további károkat okozunk a végletekig kizsigerelt természetnek. Felfedezésétől kezdve napjainkig több mint 8,5 milliárd tonna műanyag jött le a gyártósorokról, és ennek a mennyiségnek a felét az elmúlt 15 évben gyártották le.

A koronavírus-járvány miatt azonban ideiglenesen fordulni látszik a helyzet, a vírustól való félelemben sokan visszatalálnak az egyszer használatos műanyagokhoz - erre pedig ráerősítenek a műanyagipari érdekeket képviselő lobbiszervezetek:

"Az egyszer használatos műanyagok az élet és a halál közötti különbséget jelentik a világjárvány idején” – mondta a PLASTICS elnök-vezérigazgatója, Tony Radoszewski október elején a Reutersnek.

Az USA-ban Starbucksban március óta a koronavírus elleni harc jegyében nem töltenek kávét termoszokba és többször használatos poharakba. Az egyszer használatos műanyagok visszatérése Magyarországon is megfigyelhető. A Greenpeace Magyarország regionális vegyianyag-szakértője, Simon Gergely a Qubitnek elmondta: „Jó pár kedvenc kávézómban nem adnak újrahasznosítható poharat, pedig ha beraknák a mosogatógépbe, utána ugyanúgy lehetne használni. Így viszont az eldobható poharakat - amelyeket ugyanúgy megtapogatnak -, elviszi a szél, és ha rátapadt a koronavírus, akkor tovább fertőzhet, szóval a fertőzésveszélyt semmivel nem csökkenti”.

Június végén 18 ország több mint száz tudósa írta alá azt a nyilatkozatot, amely arról szól, hogy a jelenleg elérhető tudományos eredmények iránymutatása alapján az alapvető higiéniai szabályok betartásával a többszöri használatra gyártott tárgyak igenis biztonságosak. A tudósok hozzátették, az eddigi bizonyítékok azt mutatják, hogy a vírus elsősorban levegőben terjedő cseppek belélegzésével fertőz. Viszont a The New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent egyik tanulmány szerint a vírus laboratóriumi körülmények között műanyag felületen akár három napig is életben maradhat, így a fertőzésveszély elkerülése érdekében a tudósok azt tanácsolják a vásárlóknak, hogy forró vízzel és tisztítószerrel alaposan mossák el újrahasznosítható műanyag eszközeiket. Ez azt is jelenti, hogy a vírus a műanyag zacskókon is megtapadhat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...