Így készült nálunk a vinetta, az erdélyi padlizsánkrém

Padlizsánkrém Erdélyből, most egy kicsit másképpen...próbáld ki ezzel a csavarral, akár ezen a hétvégén!

Maga a vineta vagy vinetta elnevezés nem a krémet jelöli: ez ugyanis nem más, mint a padlizsán erdélyi elnevezése. Máskülönben kerekparadicsomnak hívják arrafelé, de a csucsor vagy csucsorka a legkedvesebb név rá, amit valaha hallottam. Ez nem összetévesztendő a csucsorietkával, ami a kékáfonya megfelelője!

Vinetta kínálótálon - recept itt!

Eredeti recept

Minden vinettarajongó álma az lenne, ha a konyhájában beépítenének egy búbos kemencét, vagy csak lenne egy udvara, ahol kültéren süthetne. A padlizsánnak ugyanis a szabad tűz, a szén vagy fa égetése után visszamaradt parázs nagy barátja. Ettől kap nagyszerű ízt, amit a belőle készült krémben kamatoztathat.

Plusz egy trükk: használj füstölt sót vagy egy csipet füstölt paprikát, így kellemes, füstös ízű lesz a padlizsánkrémed!

Otthoni sütés

Akinek nincs kertje, nincs grillezője, egy grillserpenyőbe vagy egy jófajta grillezős sütőbe érdemes invesztálnia ahhoz, hogy otthoni körülmények között is el tudja készíteni a padlizsánkrémet. A gyönyörű lila padlizsánokat egy két helyen meg kell szurkálni, hogy sütés közben nehogy robbanjanak, és egy sütőpapírral kibélelt tálcára téve sütni őket úgy 35-40 percig, vagy addig, amikor mind összenyaklik, és kívülről megbarnul. Ekkor még a nyakukba zúdítunk egy grillezést, hogy kívülről égjenek meg.

Nem kell hozzá sok alapanyag - itt a Vinetta receptje!

Pihentetés

A sütőből kivéve egyből egy ételtároló dobozba vagy egy lefedhető tálba dobjuk a padlizsánokat. Többesszámban, mert egy mindig kevés! Fedés alatt hagyjuk pihenni legalább 10 percet, ekkor könnyen lehúzható lesz a héjuk. Tegyük át szűrőbe, hogy a többlet víz kifolyjon belőlük, ne lazítsa majd fel a padlizsánkrémet.

Pirítóssal a legjobb - a vinetta receptjét a képen találjátok!

Majonéz

Közben tojásból, olajból egy kis sóval, mustárral, citromlével készíthetünk házi majonézt. De használhatunk boltit is, nem kell belőle sok, de nem elhagyható, mert ettől lesz krémes, habos. Amikor kihűlt a padlizsán, villával összenyomkodjuk, és majonézzel, sóval, borssal ízesítjük, keverjük.

Hagyma nem fokhagyma

Általában fokhagymát is reszelnek a padlizsánkrémbe, de nálunk erre érzékeny többünk gyomra, így vörös- vagy lilahagyma kerül bele. De nem akárhogy, hanem pirítva! Kevés olajon egy csepp sóval gyönyörű aranybarnára sütöm, így kijön a hagyma fantasztikus édessége. Ezután a majonézbe turmixolom, és együtt mennek a legjobb krémbe, amit valaha kóstoltatok.

Fotók és recept: Bagdi Gréta

A 'vinetta sült hagymával' receptjét itt találod. Készítsd el, és dobd fel vele valaki reggelét!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több szépség Grétitől:

Címlapról ajánljuk

További cikkek