Hamarosan te is a világörökség részét eheted reggelire

Franciaország nem átlagos előterjesztéssel fordult az UNESCO-hoz. Lehet, hogy a francia bagett hamarosan a világörökség része lesz?

A franciáknál mindig van bagett, gondolják sokan, az pedig tagadhatatlan tény, hogy Franciaországban percenként átlagosan 320 bagett fogy, egy év alatt pedig a népesség nagyjából 10 milliárd darabot vásárol el a pékáruból.

A francia Kulturális Minisztérium nemrég közleményben hirdette ki, hogy a párizsi szürke cink háztetők és a Biou d'Arbois nevű borfesztivál helyett a francia bagettet terjeszti elő UNESCO szellemi kulturális örökségeket tömörítő listájára - derül ki az EuroNews híréből.

A minisztérium adatai szerint a hetvenes évek óta erőteljesen csökkent a francia pékségek száma. Míg csaknem 50 évvel ezelőtt még 55 ezer független pékség működött az országban, addig ma már - a rengeteg áruházláncnak és az ipari pékiparnak köszönhetően - csak 35 ezer magántulajdonban lévő pékség működik.

A minisztérium célja, hogy a tervezett védelmi intézkedésekkel tudatosabbá tegyék a vásárlókat, hogy újra népszerűek lehessenek a kézműves termékek országszerte. A francia pékek számára is fontos előrelépés lenne, ha a bagett az UNESCO védelmét élvezhetné, ezzel a generációkról generációkra szálló családi vállalkozások és receptek sem lennének kitéve az elfeledés veszélyének. A franciák számára olyannyira volt fontos mindig is a bagett sorsa, hogy 1993-ban törvényben határozták meg, milyen összetevőket tartalmazhat a hagyományos bagett: a pékáru csak és kizárólag négy meghatározott alapanyagból állhat össze, a tésztának pedig 15-20 óráig kell erjednie 4-6 °C-os hőmérsékleten.

Nem ez az első olyan alkalom, hogy egy pékáru kerül fel a szellemi kulturális örökségek listájára. Kazahsztán és Irán korábban már sikeresen kérelmezte hagyományos kenyerük felvételét a listára.


Ezek a hírek is érdekelhetnek:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk