Világklasszis csonthéjasok, melyek értékesebbek, mint gondolnánk

Nem fogunk fukarkodni a szuperlatívuszokkal. A brontei pisztácia a világ legjobb pisztáciája, a piemonti mogyoró pedig a világ legjobb mogyorója, mindkettő külön kategória. Szicília és Piemonte aranyának is nevezik őket.

A pisztácia eredetileg a Közel-Keleten őshonos, a szicíliai Brontébe mór közvetítéssel jutott el. A mórok ugyanis uralmuk alatt tartották a szigetet a 9-11. századig, és ez alaposan nyomot hagyott az olasz sziget hagyományaiban. Bronte egyébként az Etna tövében található kisváros, itt terem a világ legjobb minőségű és legdrágább pisztáciája. Igazi nemzeti kincs is, hiszen a helyi gazdaság egyik fő mozgatórugója. A verde di Bronte, azaz Bronte zöldje névre is hallgató pisztácia termesztése és betakarítása ősi módszerekkel történik, az eljárások nincsenek gépesítve, és a termést a szabadban szárítják. Ennek persze vannak hátulütői is, többek között az, hogy nagyon sokat lopnak belőle. Ezért az utóbbi években a szüret már a helyi csendőrség bevonásával történik, a termelők nem bízzák féltett kincsüket a véletlenre.

forrás: bolo.hu

A brontei pisztácia 2009 óta DOP minősítéssel bír, azaz a legszigorúbb eredetvédelmi szabályok vonatkoznak rá. Az a termés, ami itt terem, az nagyjából a világ összes termésének 1 százalékát jelenti. Egyébként a legtöbb pisztácia Iránban és az Egyesült Államokban terem. És hogy mit kell tudni a pisztácia kinézetéről? Masszív törzsű fája nem nő magasra, viszont akár 300 évig is elél, az első termésre azonban egy évtizedet várni kell. Szüretelni csak kétévente lehet, és csakis kézzel, ugyanis a szedés úgy történik, hogy lerázzák az ágról egy ponyvára, és onnan szedegetik össze egyesével.

A brontei termőterület, elsősorban az Etna közelségének köszönhetően, fantasztikus. Így a pisztácia kissé ásványos ízű, és ezért nő olyan szép nagyra, és ezért olyan gyönyörű élénkzöld a színe.

forrás: bolo.hu

A brontei pisztácia nagyon sokoldalúan használható fel: beleteszik a szószokba, pesztókba, sőt, még a felvágottba is, de ami a legjobb, hogy a cukrászat is imádja. Főleg az olasz, azon belül is a szicíliai cukrászatban nagyon fontos alapanyag, még egy külön tortát is dedikáltak neki az olaszok. Nagyon jól működik a krémekben is, a csokoládéban is, és fagylaltban is.

Ha a brontei pisztáciának riválist keresnénk, tökéletes választás lenne a piemonti mogyoró, de miért is kéne rivalizálni, amikor az ízek harmóniába kapcsolódva a legizgalmasabbak. A piemonti mogyoró a világ leghíresebb mogyorója, pedig viszonylag kevés van belőle, Törökországban például nagyságrendekkel többet termelnek. És hogy minek köszönheti a világhírt? A kérdés inkább az, hogy kinek. Ő nem más, mint Michele Ferrero, aki eredetileg különben pék volt az olaszországi Albában.

forrás: bolo.hu

Kevesen tudják, de minden világhírű termék, amely ebből a mogyoróból készül, akár a Gianduja, a Ferrero Rocher vagy a Nutella, az ő alaptalálmányához vezethető vissza. Ő készített először mogyorókrémet, nagyjából a 20. század első éveiben, amit akkor Pasta Giandujának nevezett el. Akkor az volt a célja, hogy valahogy tartósítsa a kakóbabot, de a találmány akkora sikerre tett szert, hogy utána nem győzték gyártani. A termék már a fiatalabb Ferrero idejében, 1963-ban kapta meg a Nutella nevet. A Ferrero család a mai napig a mogyoróbizniszből él, és ennek mi csak örülni tudunk.

forrás: bolo.hu

A piemonti mogyoró nagyon kényes növény, ideális esetben nagyjából 1300 méter magasan szeret élni, de nem bírja sem a tavaszi fagyot, sem a hosszú telet, sem a sós levegőt, sem a nagy meleget. A szüretelése is elég nehézkes, ugyanis amikor érik, lepotyog, de azonnal fel kell szedni, mert a nedves talaj nem tesz jót neki. Mostanában különben már kimondottan az erre a célra kifejlesztett szívó berendezéssel szüretelik. A piemonti mogyorót nagyon sokan hamisítják, de van egy olyan jellegzetessége, amit nagyon nehéz utánozni: nevezetesen tökéletesen kerek.

Mondani sem kell, hogy a cukrászipar imádja a piemonti mogyorót. Van olyan torta, ami egyszerűen csak a Piemonte nevet viseli, de ez is fantasztikusan mutat a táblás csokikban is. Az olaszok egyik legnépszerűbb tortájának, a Settevelinek is főszereplője. De ha csak úgy elénk pottyan, nyersen, érintetlenül, akkor is mennyei élményben lesz részünk, ha elropogtatjuk.

Ezeket olvastad már?

*A cikk a BOLO.HU együttműködésével jött létre.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...