A világ legfinomabb pezsgői

Sokan pusztán a véletlennek tulajdonítják a pezsgő felfedezését, sőt, az angolok egyenesen a szigetországot tekintik az ital bölcsőjének. 

Bár a pontos eredet máig tisztázatlan, de az üzemszerű pezsgőkészítés alapjait Franciaországban kell keresnünk.

Ahhoz, hogy megtalálhassuk a legfinomabb pezsgőkülönlegességeket, fel kell kutatnunk, hogy honnan indult el a népszerű ital története. Ehhez mint - egy 300 évet kell visszamennünk Champagne vidékére, ahol a Reims-környéki Szent Benedek Apátság pincemestere, Dom Perignon elsőként zárt le dugóval egy palacknyi erjedetlen cukrot tartalmazó bort. Évtizedekig hatalmas titkok övezték a pezsgő készítését és a francia királyok is csak megkoronázásukkor kóstolhatták meg a nemes italt.

A titkot azonban nem sikerült sokáig az apátságon belül tartani. A 18. századtól kezdődően sorra kezdtek el pezsgőgyártással foglalkozni Reimsben és a környező területeken. Itt most is szigorúan hagyományos eljárással készítik a pezsgőket és Champagne-nak csak akkor nevezhetőek, ha a franciaországi Champagne borvidéken készültek. A 19. század lett a pezsgő aranykora, amikor is minden korábbit felülmúlt a pezsgőkészítés során előállított, illetve értékesített palackok mennyisége. Máig ebben a régióban készülnek a legtöbbre értékelt luxuspezsgők, mint a Dom Perignon, Veuve Clicquot, Mumm, Moët & Chandon továbbá a Laurent-Perrier.

Nem sokkal maradt le Magyarország sem, hiszen 1825-ben Pozsonyban létesült dr. Schönbauer Mihály és Fischer János pezsgőgyára, melyet később a Hubert család vett át. Máig az egyik leghíresebb, az 1882-ben Törley József által alapított budafoki pezsgőgyár, melynek pezsgőmestere a Champagne-ból érkező Louis François volt. Az üzleti kapcsolatuk azonban megromlott, így 1886-ban Louis és César François saját gyárat alapítottak.

1955-ben jelent meg a Hungaria pezsgőmárka, amely a hazai cégek közül egyedülállóan kizárólag a méthode transvasée eljárást alkalmazza. Ez a metódus olyan remekeket eredményezett, mint a magyar gasztronómia kiemelkedő szereplője, a Hungaria Extra Dry, a Kanadában is népszerű Grande Cuvée Brut, valamint a párizsi pezsgőversenyen aranyérmet nyert Irsai Olivér Doux.

A Törley ma is a legnépszerűbb pezsgőmárka hazánkban. A termelés mennyiségére jellemző, hogy ha a budafoki pincészetben készült egy évnyi pezsgőt egymás mellé helyezzük, úgy a sor vége Frankfurtban lenne. A világ több országában, például Svédországban, Észtországban is a legkedveltebbek közé tartozik a Törley, de Nigérián át Vietnámig, Kanadától Kínáig megtalálhatóak a Budafokról származó pezsgők.

A magyar pezsgőgyártás elismertségét mi sem példázza jobban, mint az, hogy a Törley, a Hungaria és a Françiois márkák a világ pezsgőversenyein rendre komoly díjakat érnek el, nem ritkán a pezsgő őshazájában is. 2014 őszén a pezsgők Oscar-díjának tartott Champagne & Sparkling Wine World Championships versenyről egyedüli magyarként a Törley Fortuna Doux édes pezsgője tért haza egy gyönyörűen csillogó ezüstéremmel, míg a londoni Decanter borversenyen aranyérmes lett.

{SZAVAZAS}

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...