A világ legbizarrabb péksüteményei, amiket egyszer meg kell kóstolnod!

Egy sima croissant vagy fánk ma már nem jelent újdonságot, de ha két jól ismert péksüteményt kereszteznek, garantált a rivaldafény. Nézzétek!

Mit csinál egy pék, ha már tökéletesre fejlesztette az egyes klasszikus pékáruk készítését? Keresztezi őket! A technikai kihívás, az izgalmas megjelenés és ízvilág megmozgatja az állandóan újdonságokat kereső emberek fantáziáját, így egy-egy jól eltalált fúzió az interneten végigsöpörve könnyen világhírnévre tehet szert. Az elmúlt években számos ilyen hibridet sütöttek ki, amelyek meghódították az Instagramot, a pékáruk evolúciója mégis elmaradt. Nem tudták kiszorítani a pultból a hagyományos finomságokat, és inkább a kuriózum szintjén maradtak, amiket azért egyszer feltétlenül érdemes kipróbálni.

1. Cronut

A szénhidrátbomba cronut volt az első úttörő 2013-ban, amely elindította a hibrid péksütemények trendjét. Dominique Ansel sütötte ki a croissant és fánk keresztezéséből született kalóriaszörnyet, amely egy jó ideig lázban tartotta a világ gluténtól nem rettegő felét. A legbiztosabb, ha az eredeti forráshoz látogat el az ember a cronut élményért, ami természetesen a New York SoHo negyedében található Dominique Ansel Bakery.

2. Cruffin

Szintén croissant-ból indul, de a végeredmény egy muffin formáját idézi a cruffin esetében. Ezt a hibridet akár itthon is lehet tesztelni, ugyanis az Arán Bakery-ben készítik ezt a péksütit, ami után a vércukorszint garantáltan megugrik.

3. Cretzel vagy proissant

Nincsenek pontos információk az eredetére vonatkozóan, annyi azonban bizonyos, hogy a Seattle-i Coyle’s Bakeshop révén terjedt el ez perecnek álcázott croissant. Az elkészítéséhez a croissant tésztát lúggal kenik be, ez adja a perec jól átsült sötétbarna árnyalatát, valamint az állagát, a tetejére pedig tengeri sópelyhet hintenek.

4. Duffin

2013-ban nemcsak a kulináris újítás miatt került a címlapokra a duffin, hanem mert a londoni pékség, a Bea's of Bloomsburry jogi párharcba keveredett a Starbucks-szal a Duffin név használata miatt. Bea Vo pék akkor azt kifogásolta, ha a Starbucks a sajátjaként jegyeztetné be a Duffin nevet, meggátolná őt a hibrid értékesítésében, amely már két éve fontos helyet foglal el péksége kínálatában, a receptje pedig a szakácskönyvében is megjelent. Az óriási médiafigyelem és a #duffingate hashtag megjelenése után a Starbucks gyorsan kapitulált, és elismerte, nem ők találták fel az írós tésztát, vagy ahogy a Bea's-ban árulják a mai napig, a málnalekvárral töltött muffint, amit megsütnek majd vajban megmártanak és végül cukorral borítanak.

5. Bagnut vagy dogel

A sós és édes pékáru felmenők legelőnyösebb tulajdonságait ötvözték a washingtoni B Doughnutban az alapítók, Brian and Pin Chanthapanya. A bagel és fánk kombinációjából született kerek tésztagolyókat itt krémsajttal, szalonnával és metélőhagymával töltik meg.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...