Az országban sajnos nem egy probléma keseríti meg a méhészek és a méztermelés életét. Az egyik, hogy jelenleg mindössze 70 dkg az éves átlagos mézfogyasztás, míg az Európai Unióban egy kilogrammal több, így az egyik cél hogy 2020-ra felzárkózzunk, és elérjük a minimum 1 kg-ot - mondta el a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, Nagy István.
A másik súlyos nehézség a mézhamisítások mellett, hogy óriási mennyiségű kínai méz árasztotta el a piacokat, amik olcsók, de silány minőségű, vegyi úton előállított műtermékek, így a fogyasztókra és a mintegy 20 ezer magyar méztermelőre nézve is károsak. Utóbbiak 2016-os méztermése például a mai napig nem került beszállításra, mert a raktárak tele vannak kínai importtal.
A helyzetet nehezíti, hogy Európában egyébként mézhiány van, így az importra mindenképp szükség van. További cél, melyen külön bizottság is dolgozik, hogy elérjék a méz pontos származási helyének feltüntetését - azon felül, hogy a címkén szerepel, hogy az unióból származik - , hogy a nálunk készített méznek tényleg meglegyen a helye.
A tárca tanácsa, hogy ha tehetjük, közvetlenül a termelőtől vásároljuk a magyar mézet!
Ezeket olvastad már?
9 tök egyszerű kajatény
9 olyan kajatényt hoztunk, ami nem ad magyarázatot, csupán felhúzod tőlük a szemöldököd, vagy halkan hümmögsz/bólintasz egyet, és mész is tovább!
Brecz Judit13 legokosabb mézeskalács-praktikánk
Hogy villoghass a gyerek karácsonyi ünnepségén, a céges bulin vagy az anyós előtt, esetleg ha szimplán maximalista vagy - ezt csináld, ha tökéletes mézeskalácsra vágysz!
Nosalty