A vírusfelhő videón
A modell rendkívül látványosan mutatja be, miért lenne igazán fontos most, hogy elkerüljük a zsúfolt, zárt légterű helyeket. Amikor valaki tüsszent, köhög, sőt, elég az is, ha csak beszél, aprócska nyálcseppek kerülnek a levegőbe, amelyeken a vírus utazgathat a levegőben. A szimuláció azt mutatja be, ahogy a részecskékből álló felhő percek alatt elterjed a helyiségben akár egészen távolra is, miután valaki, aki hordozza magával a koronavírust, köhög egyet. Ezeket az icipici részecskéket aztán más belélegezheti, és így megfertőződhet.
Mozgó részecskék
A digitális modellt négy különböző finn egyetem és kutatócsoport független vizsgálatainak egybevágó eredményeként készítették három dimenziós megjelenítéssel, egy szuperszámítógép segítségével. A vizsgálat 15-20 mikrométer nagyságú részecskéknek a mozgását vizsgálta, amelyek egy zárt helyiségben, kis területen terjedhetnek akár a polcok között is például egy élelmiszerüzletben. Megfigyelték azt is, a felhő terjedésére milyen hatással vannak a szellőztető rendszerek vagy más légmozgás.
Maradj otthon
Bár a vizsgálatot nem pont a koronavírusra alakították ki, a levegőben terjedő élő részecskék mozgásának vizsgálata a jelen járvány terjedésével kapcsolatban is nagyon fontos információkat ad: megmutatja, milyen hatással vannak rájuk a környezeti tényezők.
A tanulságok ugyanazok, amelyeket már ismertünk: ahhoz, hogy lelassítsuk a vírus terjedését, a leghatásosabb, ha nem megyünk nyilvános zárt helyekre, otthon maradunk, különösen akkor, ha gyanítjuk, hogy elkaphattuk a betegséget.
Ezeket olvastad már?
Így készíts házilag maszkot 45 másodperc alatt – VIDEÓ
Semmilyen komolyabb kézügyességre nincs hozzá szükséged, és szinte bármiből elkészíthető az arcmaszk.
Liptai LillaNyitott ablakkal a vírusok ellen - a szellőztetés megkérdőjelezhetetlen előnyeiről
Szellőztetni mindig fontos, járványidőkben pedig különösen sokat nyomhat a latba egy-két nyitott ablak.
adminHogyan függ össze a természet kizsákmányolása a világjárvánnyal?
Egyre több összefüggést fedeznek fel a kutatók, amely arra utal, hogy az ember környezetpusztító tevékenysége vezetett a COVID-19 elterjedéséhez.
adminValóban véd a BCG-oltás a koronavírustól?
Kutatók érdekes összefüggést találtak a BCG-vakcinával oltott országok és a koronavírus terjedése között. Mi következik ebből?
adminCímlapkép: Getty Images